Torino Gezilecek Yerler


İtalya’nın ilk başkenti olan Torino, uzun yıllar boyunca ülkenin önemli bir kültürel ve ekonomik merkezi olmuştu. İtalya’nın belki de turistik açıdan pek fazla değere sahip olmayan şehrini ziyaret ettikten sonra buranın neden ülkenin 

Torino Gezi Rehberi

İtalya’nın ilk başkenti olan Torino, uzun yıllar boyunca ülkenin önemli bir kültürel ve ekonomik merkezi olmuştu. İtalya’nın belki de turistik açıdan pek fazla değere sahip olmayan şehrini ziyaret ettikten sonra buranın neden ülkenin ilk başkenti olduğunu anlayacaksınız. Yaklaşık 2.2 milyon nüfusu ile ülkenin birçok bölgesinde olduğu gibi Torino’da çeşitli ulus ve imparatorlukların hakimiyetindeydi. Bunun sonucu olarak şehirde birçok tarihi esere rastlamak mümkün. 1300-1600 yılları arasında şehir muhteşem bir mimari ve kültürel yapıya kavuşarak büyük bir büyüme kaydetti. Bugün ise kentin eski ve yeni yapıları harika bir karışımı ve turistik cazibe merkezlerini gözler önüne seriyor. Savoy’un eski başkenti, Rönesans’ın beşiği, sanayi, sanat ve kültür şehri Torino, ziyaretçilerine mimari ve anıtsal cazibe merkezlerinin yanı sıra, müze, sanat galerileri, eğlence ve lezzetli yemekleri vadediyor. Eğer bir Torino gezisi planlıyorsanız burada yapılacak en iyi şeylere bir göz atmanızda fayda var.

Torino Gezilecek Yerler

Kraliyet Sarayı

torino-kraliyet-sarayi.jpg

Torino Kraliyet Sarayı, 16. Yüzyılda inşa edilmiş muhteşem bir yapı. Castello Meydanı’nda bulunan sarat, kentin kalbinde yüzlerce yıldır bir iktidar simgesi olarak durmakta. Kare planlı ve geniş bir avluya sahip olan sarayın ön cephesi görkemli beyaz taş işçiliği dekorlarına sahip. Ve birçok küçük süslü pencere bu görkemli dış mimariyi tamamlıyor. İçinde bir İtalyan Kraliyet Sarayı’ndan bekleyebileceğiniz şık ve stille zengin bir şekilde dekore edilmiş sayısız oda bulunuyor.

Madama Sarayı

torino-madama-sarayi.jpg

Torino, görkemli saraylar ve tarihi binalarla doludur. Bunlardan biri de Madama Sarayı’dır. M.Ö. birinci yüzyıldan kalma orijinal saray, Roma İmparatorluğu döneminde yüzlerce yıl boyunca ayakta kalmış bir yapıdır. İlk yapıldığında savunma amaçlı bir sur takviyesi olarak hizmet veriyordu ta ki 13. Yüzyılda saray haline dönüştürülene kadar. Castello Meydanı’nda bulunan sarayın ön cephesi bir dizi süslü sütun ve heykellerle kaplı. Sarayın içerisinde zengin bir şekilde dekore edilmiş merdivenleri dolaşabilir, çeşitli odaların ve koridorların göz alıcı oyma taş işçiliğini görebilirsiniz.

Mısır Müzesi

torino-misir-muzesi.jpg

Bu fantastik ve bilgilendirici müze, Torino şehir merkezinin kalbi San Carlo Meydanı ve Castello Meydanı arasında yer alıyor. Antik Mısır arkeolojisine ve tarihe adanmış olan bu müze, tarih meraklıları ve müze gezmeyi sevenler için çok sayıda eser ve görüntü içeriyor. 1833’te kurulan orijinal koleksiyon, yıllar içerisinde diğer müzelerden de gelen çeşitli eserlerle birlikte geniş bir müze halini aldı. Koleksiyonda dikkat çeken eserler arasında Sekhmet, II. Seti, Ramesses’in çeşitli heykelleri, Ibi’nin bir lahiti, hiyerogliflerle dolu Papyrus’un betikleri ve gündelik hayatta kullanılmış çanak, çömlekler bulunmakta.

San Giovanni Battista Katedrali

san-giovanni-battista-katedrali.jpg

1491 yılında inşa edilmiş olan Rönesans mimarisinin güzel örneklerinden biridir. Kraliyet Sarayı’nın yanında bulunan kilisenin ön cephesi beyaz mermerden yapılmıştır. Kilisenin içerisinde görülmeye değer bazı fantastik freskler ve ünlü dini figürlerin yanı sıra mermer heykelleri gibi sayısız tasarımlar bulunmakta. Kiliseden ayrı olarak yer alan çan kulesi ise Torino kentinin muhteşem manzaralarını göz önüne seriyor.

Ulusal Sinema Müzesi

torino-ulusal-muzesi.jpg

İtalya’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan Ulusal Sinema Müzesi, film ve sinemayla ilgili pek çok eserin yer aldığı harikulade bir kültür-sanat mekânıdır. Müze, film posterleri, film makaraları, kitaplar, sinema aksesuarları ve nesnelerden oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Beş farklı bölümden oluşan müzede, bilim kurgu ve korku gibi farklı sergilerde yer almakta. Eğer bir film veya sinema tutkunuysanız burayı ziyaret etmek gezinizde farklı deneyimlerin kapısını aralayacaktır.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format