Tenerife Gezi Rehberi


İspanya’da yer alan Tenerife yedi adanın en büyüğüdür. En önemli şehri Santa Cruz de Tenerife’dir. Yılda ortalama 5 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor.

Tenerife Gezilecek Yerler

İspanya’da yer alan Tenerife yedi adanın en büyüğüdür. En önemli şehri Santa Cruz de Tenerife’dir. Yılda ortalama 5 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Dünyanın en büyük karnavalı olan Santa Cruz de Tenerife Karnavalı ile ünlüdür. Sadece bu karnavalı görmek için bile her yıl çok sayıda turist buraya akın etmektedir. Her ne kadar kâşifler bu adaya 15. yüzyılda ulaşmış olsa da aslında adanın geçmişi daha eski bir döneme dayanmakta. Adanın ilk misafirleri Guançeler’dir. Avrupalı kâşiflerin adayı ilk keşfetmeleri daha sonra gerçekleşmiştir. 

1493 yılının sonlarında Alonso Fernandez de Lugo, Kastilya ve Aragon Kralları adına adanın fethini gerçekleştirmek üzere hazırlanan ordu ile 1494 yılının Nisan ayında 9 ayrı küçük kabileye bölünmüş olan adaya hâkim olup yerli halkı köle yaparlar fakat beyaz adamların getirdikleri hastalıklara alışık olmayan bünyeleri nedeniyle kısa bir zaman dilimi içerisinde hayatları son bulur. İspanya anakarasından çok uzaklarda, Cebelitarık Boğazını geçip Atlantik Okyanus’una geçildiğinde Kuzey Afrika’da Fas kıyılarına hemen hemen 100 km açıklarında yer alan Kanarya Adalarını en büyüğüdür. Günümüzde Avrupalı turistler tarafından merkez konuma gelerek tatil tercihlerinde ön planda yer almaktadır. 12 ay boyunca sıcaklığı 25 C’nin üzerindedir. Aynı zamanda Tenerife bir Atlantik Okyanus durağıdır.

Tenerife Gezilecek Yerler

Tenerife’de gezintiye en büyük kenti olan Santa Cruz ile başlamak en doğru karar olacaktır. Kent modern bir ada başkenti görünümündedir. Öncesinde çiftlik duvarlarına ait olduğu düşünülen 1991 yılında tekrar inşa edilerek piramitler durumuna getirilen ve günümüzde kültürel merkez olarak kullanılan etkileyici olan bu yer mutlaka görülmesi gereken en önemli mekânlardan biridir.

la-orotava-centro-historico.jpgİspanyol mimarisine merakınız varsa La Orotova’da bunlara rastlamak mümkün. Hayranlıkla izlenebilecek 17. yüzyıldan bu yana kalan malikânelerin bulunduğu o eşsiz caddenin ismi “SanFrancisso”. İnsan emeğinin muhteşem görüntüsü olan balkon oymalarını detaylı incelemeden geçmeyin. Bunların en büyük eksikliği maalesef ki bakımsız kalmaları ve zamana karşı dirençlerini kaybetmeleri.  Fakat tekrar elden geçirilerek yenilenenlerinde aynı ruhu aynı atmosferi taşıdığına şahit olmak da mümkün.

Iglesia_de_La_Concepcion.jpg

Tenerife gezisi için bir başka görülmesi gereken yer kuşkusuz ki 16.yüzyıla kadar gösterişliğini devam ettiren semt Garachico. Semt 16. Yüzyılda volkan patlaması ile limanını doldurarak önemini yitirmiştir fakat dar sokakları ile ilginç ve keyifli fotoğraflar oluşturan bir semt olduğundan duraklarınızdan biri olmasında yarar var. Ardından Masca’ya uğramalısınız çünkü Tenerife’nin Machu Pichu’su derler buraya. Beklentilerinizi yükseltmeden uğrarsanız keyifli anlar geçirebilirsiniz.

garachico-pueblo.jpg

Tenerife gezisi için biraz daha yeşilliklerde dolaşmak isterseniz vadileri gezebilir, dağ bisikleti ile turlayabilir, oditoryumu gezebilir ya da teleferikle tepelere çıkabilirsiniz. En eski tütüncülük okulu görmek isterseniz sonra ki durağınız El Gusjiro olmalı. Burada elde sarılmış sigaralar yer almaktadır.Üç yüz yıla yakın bir tarihi geçmişe sahiptir.

Biraz dinlenmek isterseniz konaklama için her bütçeye uygun seçenekleri bulunan rahat ve bir o kadar da konforlu olan Hotel San Roque’e uğramalısınız. Hotel San Raque, size adeta zamanlamada yolculuğa çıkarıyor. Rahat ve konforun yanında konuklarına güzellik, sağlık ve bakım imkânlarının yanında golf tutkunları için muazzam bir ortam oluşturmuştur. Dinlenirken dahi anılarınıza anı eklemek mümkün. Ahşap balkonları ve modern dekorasyonu tercih nedenlerinden sadece birkaçı. Rahat ve sıcak bir atmosfer sunan otelin sadece 20 odası bulunmaktadır. Gittiğinizde mimarisinden de anlayacağınız üzere Garachico’ da bulunmaktadır.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format