Sofya Gezilecek Yerler


Bulgaristan’ın başkenti Sofya hakkında anlatılacak çok hikâye var. Tarihiyle olduğu kadar geleneksel kültürüyle de Balkanların gözde şehri. Biraz bizden, biraz Avrupa’dan aldığı kültürü Türk gezginlere öyle pek yabancılık 

Sofya Gezi Rehberi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya hakkında anlatılacak çok hikâye var. Tarihiyle olduğu kadar geleneksel kültürüyle de Balkanların gözde şehri. Biraz bizden, biraz Avrupa’dan aldığı kültürü Türk gezginlere öyle pek yabancılık yaşatmayacak turistik bir kent. Sahip olduğu tarihi eserleri birkaç yüzyıl boyunca camiler, Sovyet mimarisine sahip yapıları ve günümüz modern mimarisi ile harmanlanmış Roma dönemi kiliseleri ile görülmeye değer bir destinasyon. Sofya’da bulunan binaların birçoğu, Osmanlı döneminden sonra bağımsızlığını geri kazandığı 19. Yüzyılın sonlarında inşa edilen yapılar. Aslında bir bakıma şehrin canlılığı ve kültürel zenginliği Osmanlı ve önceki dönemlerde hâkimiyet kuran diğer medeniyetlerin arkalarında bıraktıkları eserlerin muhteşem bir karışımını gözler önüne seriyor. Bugün, Avrupa’daki en eski ikinci yerleşim merkezi olan Sofya’yı ziyaret ederek kültürel bir doyuma ulaşabilirsiniz. Modern binalar, parklar, alışveriş merkezleri, müzeler, galeri, üniversiteler vb. birçok yen cazibe merkezlerinin yanı sıra her kes için yüzlerce ilgi çeken yerlerle dolu. Doğu Avrupa’nın bu çok kültürlü şehrinde, Trakyalılar, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar, Yahudiler, Müslümanlar, Rumlar, Slavlar ve daha pek çok medeniyetin izlerini sürmek için Sofya keşfedilmeyi bekliyor!

Sofya Gezilecek Yerler

St. Alexander Nevsky Katedrali

alexander-nevsky-katedrali.jpg

Sadece dünyanın en büyük Ortodoks Katedrallerinden biri değil, aynı zamanda dev bir dini başyapıt! Yirminci yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan Aziz Alexander Nevsky Katedrali, Türk-Rus Savaşı (1877-1878) sırasında ölen 200.000 asker adına ithaf edilmiş Sofya’nın adeta sembol yapıtlarından biri. Şehrin siluetini aydınlatan 45 metrelik altın bir kubbesi var ki görülmeye değer! İtalya’dan mermer, Brezilya’dan oniks, altın kaplamaları ve iç duvarlarını süsleyen işlemeler insanı hayrete düşürecek güzellikte. Tüm bu özellikler Avrupa çapında inşa edilmiş ince bir işçiliğe sahip katedrali popüler kılıyor.

Ulusal Kültür Sarayı

ulusal-kultur-sarayi.jpg

1981’de Bulgaristan’ın 1300. Doğum günü kutlamaları kapsamında kurulan Kültür Sarayı, şehir merkezinin kalbinde yer alıyor. Çarpıcı bir manzaraya sahip. Ülke çapında tanınmış ünlü Bulgar mimar Alexander Georgiev Barov tarafından tasarlandı. Bugün, bina ve çevresinde yer alan bahçeler, şık ve minimalist tasarımı, simetrik çizgileri ve heybetli yapısıyla, Bulgar mimari sanatına ve geçmişin Sosyalist mimarisinin mükemmel bir uyumu olarak kabul ediliyor. Avrupa’nın en büyük konferans merkezi olan saray, sanat sergilerinden müzikli konserlere kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Borislova Gradina Parkı

barisova-gradina-park.jpg

Sofya şehir merkezinde bir miktar temiz hava ve huzur arıyorsanız Borislova Gradina Park oldukça ideal bir yerdir. 1884 yılında inşa edilen park üç kısma ayrılıyor. Her bölümü muhteşem peyzaj mimarisine ev sahipliği yapıyor. Bir dizi yemyeşil alan ve narenciye gölü etrafında yürüyüş yapmak buranın ritüel aktivitelerinden biridir. Şehrin doğal güzelliğini yaşamak için büyüleyici bir yer. Ayrıca tarih ve mimari severler için park, Borisova Gradina TV Kulesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Pod Lipite Lokali

podlipite_restaurant.jpg

Sofya’daki en eski restoran ve barlardan biri olan Pod Lipite Lokali, bir zamanlar Elena Snezhina ve yazar Anger Karaliychev gibi ünlü figürlerin uğrak yeriydi. 1926’dan kalma rüstik bir yer olan lokal, kendi et ve süt çiftliklerinden elde ettiği ürünler ile lezzetli yemekler yapıyor. Ev yapımı Bulgar yemekleri, geleneksel tatlar ve pişirme eğitimlerinin de olduğu lokal kentin özellikle gurme gezginler tarafından uğranılması gereken bir yerdir. Restoranın içi taş duvarlar, tuğla şömine ve kırsal bir yaşamı yansıtan ahşap kirişlerle kombin edilmiş. Bu da insanı geçmişe götürmek için unutulmaz bir yemek yeme deneyimi katıyor insana.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format