Roma Gezi Rehberi


Antik çağlardan günümüze kadar gelebilmiş, ilk günkü dokusunu koruyan dünyanın en popüler şehridir Roma. Kolezyum ve Pantenon gibi neredeyse zorunlu görülecek yerlere ev sahipliği yapan Roma, âşıklar şehri, milyonlarca turistin

Roma Gezi Rehberi

Antik çağlardan günümüze kadar gelebilmiş, ilk günkü dokusunu koruyan dünyanın en popüler şehridir Roma. Kolezyum ve Pantenon gibi neredeyse zorunlu görülecek yerlere ev sahipliği yapan Roma, âşıklar şehri, milyonlarca turistin ziyaret ettiği, her ziyarette yeni şeyler keşfedebileceğiniz son derece cazibeli bir başkent. Çok fazla antik yerlerin ve kiliselerin olduğu Roma ziyaretçiler için birbirinden güzel turistik deneyimin yanı sıra yeme-içme ve eğlence üzerine de pek çok şey vadediyor.

Roma Gezilecek Yerler

Kolezyum

kolezyum.jpg

Dünyaca ünlü Kolezyum olarak bilinen Flavian Amfitiyatrosu, Roma’da enrensel olarak tanınmış simge yapıtlardan biridir. Bu popüler turistik mekânı kendi başınıza keşfedebilir veya daha fazla bilgi edinmek ve birlikte gezerken soru sormak için rehberli turlara çıkabilirsiniz. Antik Roma’dan kalan en büyük yapı olan Kolezyum, M.S 72 yılında Vespasian tarafından inşası başlatılmış ve sekiz yıl sonra oğlu Titus tarafından büyütülmülmiş ve tamamlanmıştır. Şehir ile özdeşleşen tarihi yapı Kolezyum, Roma Antik döneminden bizlere bırakılan önemli bir yapıd. Günümüz futbol stadyum tasarımına sahip olan Kolezyum, İmparatorluk Mahkemesi, tiyatro gösterileri, festivaller, sirkler ve oyunların düzenlendiği bir yerdi.

Konstantin Kemeri

konstantin-kemeri.jpg

Kolezyum’un yanında bulunan Konstantin Kemeri, 312 yılında Milvian Köprüsü savaşında kazanılan zafer sonrası İmparator Konstantin’i “şehrin kurtarıcısı ve barış köprüsü” olarak atfedilen zafer kemeridir. 21 metre yüksekliğinde olan kemer en büyük ve en iyi korunmuş Roma zafer kemeridir. Kemer, bazı antik yapılardan alınan rölyeflerle bezelidir.

Vatikan Şehri

vatikan.jpg

Vatikan, çoğu surlarla çevrili dünyanın en küçük bağımsız devletidir. İçerisinde Vatikan Sarayı ve bahçeleri, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Peter Meydanı bulunmaktadır. Roma Katolik Kilisesi’nin başı olan Papa tarafından yönetilen bir alan bulunmaktadır. Bu bölge, turistlerin müzeleri ve büyük bazilikayı gezmeleri içindir.

Pantheon

Pantheon-Rome.jpg

Roma antik çağının en iyi korunmuş anıtı olan Pantheon, 2000 yıllık bir sanatın en önemli örneklerinden biridir. M.S 80’de yangın sonrası hasar gören Pantheon yeniden inşa edildi ve ortaya çıkan tuğla işçiliği, Roma ustalarının olağanüstü derecede teknik ustalıklarını gösterir bir sanat eserine dönüştürüldü. Roma mimarisinin en büyük başarısı olan 43 metrelik kubbe görülmeye değer oyma taş işçiliğine sahiptir.

Forum

roman-forum.jpg

Zırhlı bir modern şehrin ortasında yer alan foruma ilk adımı atmak, iki bin yıllık antik Roma’nın kalbine doğru ilerlemek gibidir. Roma yaşamının ve yönetiminin merkezinden sağ  kalan forum, orijinal ihtişamının çok küçük bir bölümünü gösteriyor olsa da, özellikle yüzyıllar boyunca ayakta duran sütunlar, zafer kemerleri ve duvarlarının kalıntıları görenleri etkiler derece cezbedicidir. Forum, Roma İmparatorluğu’nun ve batı dünyasının bir tarihidir aslında. Roma siyasi ve dini hayatın merkezi olan forum antik Roma tarihinden pek çok izleri içerisinde barındırmaktadır.

Trevi Çeşmesi

trevi-cesmesi.jpg

Şehrin en popüler turistik yerlerinden biri olan bu 17. Yüzyıl harikası, neredeyse Roma’da ziyaret edilmesi gereken zorunlu bir yerdir. Trevi Çeşmesi’ne bir madeni para atmak, Roma’ya geri dönmenizi sağlayacak bir gelenektir. Şehrin en büyük çeşmesi olan Trevi, M.Ö ilk yüzyılın en iyi sanat ustası olan Agrippa tarafından tasarlandı. 1732-1751 yılları arasında Nicolo Salvi tarafından inşa edilen çeşme atlar, tritonlar ve kabuklarla deniz tanrısı olan Oceanus (Neptün) u tasvir ediyor.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format