Prag Gezi Rehberi


Tapınaklar kenti olarak anılan Prag, 1100 yıllık siluetini gözler önüne serer nitelikte muhteşem kubbeli kiliseleri ve sayısız görkemli mimari yapıları ile Avrupa’nın modern mimari değeri taşıyan göz alıcı şehirlerinden biridir.

Prag Gezi Rehberi

Tapınaklar kenti olarak anılan Prag, 1100 yıllık siluetini gözler önüne serer nitelikte muhteşem kubbeli kiliseleri ve sayısız görkemli mimari yapıları ile Avrupa’nın modern mimari değeri taşıyan göz alıcı şehirlerinden biridir. Gotik, Brok, Rönesans ve Art Nouveau mimari tarzlarının en güzel örneklerinin yer aldığı ve kentin her noktasına bakan çarpıcı antik Prag Kalesi ile olağanüstü bir kontrast oluşturuyor. Avrupa’da en iyi korunmuş tarihi şehir merkezlerinden birine sahip olan Prag, keşfedilmeyi bekleyen güzel eski evlere ve tarihi binalara ev sahipliği yapan muhteşem meydanlara kapı aralıyor. Görülecek Yerler arasında Vltava Nehri üzerindeki Charles Köprüsü, eski sinagoglarıyla görkemli Yahudi Mahallesi ve birçok tarihi kilise bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Prag, yüzyıllardır Kutsal Roma İmparatorluğu’nun eski başkenti olan görüldüğü önemli siyasi, kültürel ve ticari merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Günümüzde, bu önemli UNESCO Dünya Mirası olan şehir, zengin bir tiyatro ve müzik sahnelerinin yanı sıra, canlı eğlence kültürü ile her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği destinasyonlardan biridir.

Prag Gezilecek Yerler

Prag Kalesi

prag-kalesi.jpg

Prag’ın Hradcany semtinde, bir zamanlar Bohemya Krallarının evi olan Prag Kalesi, bugün Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının resmi ikametgâhı ve şehrin en çok ziyaret edilen turistik mekânlarından biridir. Başlangıçta M.S 970 yıllarında surlarla çevrili bir kale olarak inşa edilen yapı, yıllar geçtikçe önemli ölçüde değişti ve son binyılın önde gelen mimari üslubunun örneklerini içerir oldu. Kale surlarında St. Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası, Toz Kulesi, Eski Kraliyet Sarayı ve Golden Lane gibi Prag’ın en popüler turistik yerleri vardır.

Charles Köprüsü

charles-koprusu.jpg

Avrupa’nın en tanınmış eski köprülerinden biri olan muhteşem Charles Köprüsü, 520 metrelik yayılım boyunca 32 benzersiz ilgi çekici noktaya sahiptir. 1357 yılında inşa edilen köprü çok güzel dekore edilmiş eski heykelleri ile ünlüdür. En önemlileri arasında Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles ve ülkenin en saygın insanı olan St. John of Nepomuk heykelidir.

Clementinum ve Milli Kütüphane

prag-milli-kutuphane.jpg

Avrupa’daki tarihi binaların en büyük koleksiyonlarından biri olan Clementinum, Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu güzel Barok yapılar aslında bir Cizvit Koleji’nin parçalarıydı ancak daha sonra kitap koleksiyonlarının yanı sıra Karolinum’dan gelen birbirinden güzel eserlerinde katılmasıyla milli bir kütüphaneye dönüştürüldü. 1782 yılında Milli Kütüphane olarak kurulduktan kısa bir süre sonra altı milyondan fazla kitabı bünyesinde barındırarak ülkenin en önemli kültür-sanat evlerinden biri haline geldi. Kütüphane içerisi zengin Barok tavan resimleri ile zarif dekorlara sahiptir.

Eski Kent Meydanı ve Astronomik Saat

prag-eski-kent.jpg

Prag’ın tarihi merkezi olan Eski Kent, şehri keşfetmeye başlamak için en iyi yerlerden biridir. Meydanı çevreleyen Tyn Kilisesi ve Milli Kütüphane yanı sıra 11. Yüzyıla kadar uzanan çok sayıda eski kiliseler yürüme mesafesindedir. 15. Yüzyıldan kalma muhteşem Astronomik Saat ise burada görülmeye değer yapılar arasındadır.

Vitus Katedrali

vitus-katedrali.jpg

Ülkenin en büyük ve en önemli Hıristiyan kilisesi olan Vitus Katedrali, çok sayıda azizin ve üç Bohem kralının mezarlarına da ev sahipliği yapıyor. M.S 925 yılında yaptırılan Romanesk tarzı kilise 1344 yılında faaliyete başlamış, 14. Yüzyılın sonrana doğru Gotik tarzda eklemeler yapılarak bugüne kadar eski görkemiyle ulaşmayı başarmıştır. Katedralin önemli noktaları arasında yer alan Holy Trinity’i tasvir eden çarpıcı vitray pencereler ve 1300’den fazla değerli mücevher taşlarla süslenmiş sunak görülmeye değerdir.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format