Milan Gezilecek Yerler


İtalya’nın finans ve moda merkezi olan Milano, Roma ya da Floransa’nın tarihi yerleri ile her ne kadar rekabet edemese de Como Gölü’nün huzur veren manzarası ve çarpıcı modern mimari ile ziyaret edilmeye değer bir 

Milan Gezi Rehberi

İtalya’nın finans ve moda merkezi olan Milano, Roma ya da Floransa’nın tarihi yerleri ile her ne kadar rekabet edemese de Como Gölü’nün huzur veren manzarası ve çarpıcı modern mimari ile ziyaret edilmeye değer bir destinasyon. 1.3 milyon nüfusu ile İtalya’nın en kalabalık metropol alanlarından biri olan Milano’da insan yerleşimi binlerce yıl öncesine uzanıyor. İlk arkeolojik bulgular M.Ö. 222’ye dek uzanmakta. Nitelim bir dönem Milan, Batı Roma İmparatorluğu’nun başkenti olarak görev yapmıştı. Antik çağ boyunca ortaçağ ve daha sonralarına ait sahip olduğu önemli arkeolojik kalıntıları ile ziyaret edilmeye değer bir kent olan Milan bugün, tarihi mimarisi ve modern yüksek katlı gökdelenleri ile muazzam bir karışım sunuyor. Şehir özellikle moda ve güzel Duomo Katedrali ile ünlü bir yer. Milan’da görülecek en iyi yerleri keşfedin.

Milan Gezilecek Yerler

Milan Katedrali

milan-katedrali.jpg

Kentin anıtsal yapılarından biri olan Milan Katedrali şüphesiz mimarisi ile ünlü turistik bir yapı. Tamamlanması tam 600 yıl sürmüş! Kendine özgü mimarisi ile Duomo Meydanı’nı süsleyen yapı 1386 yılında inşa edilmiş ancak 1965 yılına kadar resmi olarak tamamlanmamış. Bir İtalyan Gotik mimarisi olan katedralin özellikle ön cephesi muhteşem. Sayısız kule, heykel ve dekorasyonla taçlanan katedralin iç mekânı ise dekoratif renklerle süslenen güzel vitray pencerelere sahip.

Santa Maria delle Grazie Kilisesi

santa-maria-delle-grazie-milan.jpg

Her ne kadar bu kilise şehrin ünlü yapılarından biri olmasa da, yine de bariz bir çekiciliği ve mimari zarafeti bulunuyor. 1497’de inşa edilen kilise, kırmızı tuğladan inşa ediliş Gotik bir mimari tarza sahip. Kilise içerisinde dünyanın en büyük sanatsal başyapıtlarından biri olan Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tasviri yer almakta.

II. Vittorio Emanuele Galerisi

vittorio-emanuele-galerisi.jpg

1877 yılında inşa edilen ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan kompleks Guiseppe Mengoni tarafından tasarlanmış. Çapraz şekilli bir mimariye sahip olan kompleksin duvarlarını çeşitli süslemeler kaplıyor. Dünyanın önemli markalarına sahip mağazalarını içeren alışveriş merkezi Milan gezilerinde ziyaret edilip gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Sforzesco Kalesi

sastello-sforzesco-milano.jpg

Milano’da merkezi bir konuma sahip olan bu 15. Yüzyıl kalesi, geniş bir arazi ve bahçeler içerisinde yer alıyor. 1370 yılında sonlarına doğru inşa edilen kale mimari açıdan zarif bir tasarıma sahip. Kalenin ön taraflarında kemerlerle çevrili muazzam bir duvar ve bir bekçi kulesi bulunuyor. Kale avlusu içerisinde yer alan büyük bekçi kuleleri ise turistler tarafından en ilgi çeken yerler arasında geliyor.

Pinaceto Sanat Galerisi

pinacoteca-milan.jpg

Palazzo Breda’da bulunan Pinaceto Sanat Galerisi, İtalyan sanatının geniş bir koleksiyonunu içeren güzel bir sanat galerisidir. Daha önceki yıllarda galeri, manastır ve ulusal bir kütüphane olarak hizmet vermiş. 19. Yüzyılda ise müzeye dönüştürülmüş. Galeri içerisinde, Raphael’in Bakire Evliliği, Bellini’nin Pieta’sı, Rubens’in Son Akşam Yemeği ve Correggio’nun Tapınağı gibi eserleri bulabilirsiniz.

Sant Ambrogio

sant-ambrogio.jpg

Bu antik bina Milano’nun en eski yapılarından biridir. M.S. 379 yılında Aziz Ambrose tarafından yaptırılmış. Basit bir Romanesk tasarıma sahip olan kilisenin mimari tarzı, inşa edildikten bu yana pek değişmeyerek günümüze kadar ilk günkü orijinalliğini korumayı başarmış. Ön cephesinde iki büyük kule ve avlusunda ise bir dizi dekore edilmiş kemerler bulunuyor. Yapı içerisinde ise tavan ve kubbelerinde İsa’nın anlatımlarını içeren güzel mozaikler ve eserler bulunuyor. Burayı ziyaret etmek Milano tarihi ve dini önemi için mutlaka iyi bir fikir verecektir.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gerek yazı çalışması olsun, gerek görsel çalışma olsun çok güzel elinize sağlık.

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format