Lviv Gezi Rehberi


Ukrayna’nın Lviv kenti şüphesiz ülkenin en büyüleyici ve henüz tanınmamış bölgelerinden biri. Yakın geçmişte çok fazla ilgi gören Lviv, etkileyici mimarisi, büyük turist karmaşasının bulunmaması ve sakin gündelik yaşamı ile onu ziyaret eden herkesin 

Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın Lviv kenti şüphesiz ülkenin en büyüleyici ve henüz tanınmamış bölgelerinden biri. Yakın geçmişte çok fazla ilgi gören Lviv, etkileyici mimarisi, büyük turist karmaşasının bulunmaması ve sakin gündelik yaşamı ile onu ziyaret eden herkesin kalbinde taht kuran çok özel bir cazibeye neden oluyor. Buradaki en iyi şeylerden biri nispeten küçük olmasına rağmen Lviv’de ziyaret edilmesi gereken birçok yer olması. Burada birçok ilginç müze var ve bunların bir kısmı mutlaka görülmeli. Örneğin Rynok Meydanı’nda yer alan Eczane Müzesi. Lviv’deki en eski ilgi çekici bir eczane. Açıkçası, Lviv’de deneyimlenmesi gereken çok aktivite ve çok ayrıntı var. Türkiye’den Lviv’e olan uçuşlarında ekonomik olması ve sonra dönemde yaşanan kimlikle giriş yapılabiliyor olması burayı oldukça cazip kılıyor.

Lviv Gezilecek Yerler

Rynok Meydanı

rynok-meydani.jpg

Lviv’deki ilk durağınız sizi kaçınılmaz olarak şehrin kalbine Rynok Meydan’ına götürecek. Pazar meydanı olarak çevrilen meydan geride bıraktığımız 500 yılda şehir yaşamının kalabalık bir merkezi haline geldi. Komşuları olan Prag ve Krakow’un ötesinde eski Avrupa şehrinin tüm cazibesini korumayı başardı. Meydan, 19. Yüzyılda inşa edilmiş olarak Kent Belediye Sarayı’na ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çarpıcı sanat ve mimariyi temsil eden evlerle çevrilidir. Bugün ise evlerin birçoğu müze, sanat galerisi ve kahve dükkanına çevrilmiştir. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen Rynok Meydanı, Lviv gezilerinde mutlaka uğranılması gereken yerlerden biridir.

Belediye Binası

lviv-belediye-binasi.jpg

Lviv Belediye Binası’nın zirvesine çıkmak, burada yapılacak en eğlenceli şeylerde biridir. 300’den fazla merdiven basamağını adımlayarak çıkılan bina kulesi Lviv’in olağanüstü şehir manzarasını gözler önüne seriyor. Lviv’de ilk Belediye Sarayı 1381 yılında inşa edildi, ancak birçok kez yeniden inşa edilen yapı, 17. Yüzyılda büyük yangın sırasında tamamen yıkıldı. Mevcut bina ise 19. Yüzyılda inşa edildi.

Neptün Heykeli

lviv-neptun.jpg

Lviv, Rynok Meydanı’nın her iki yanında dört adet çeşme ve beraberinde heykel bulunuyor. Bunlar; Diana, Neptün, Adonis ve Amfitrit heykelleridir. Lviv’li yerel insanların Neptün’e karşı özel sevgileri vardır. Çünkü burası Lvivlilerin buluşma noktası! “Nerede buluşuyoruz” sorularının cevabı her zaman Neptün’de! Olmuştur. Lvivlilerin buluşma noktası olan Neptün heykeli yerel insanları gözlemlemek için ideal bir yerdir. Yaz festivalleri ya da büyük şehir kutlamaları sırasında Lviv’i ziyaret ederseniz, kostüm giydirilmiş Neptün heykeli ile fotoğraf çektiğinizden emin olun!

Lviv Tarih Müzesi

lviv-tarih-muzesi.jpg

Lviv Belediye Sarayı’nın sağındaki büyüleyici bina, Lviv Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. 19. Yüzyılda kurulmuş olam bu müze, en eski ve en etkileyici şehir müzelerinden biridir. Halen, 16-18. Yüzyıldan kalma dört mimari eser arasından 300 binin üzerinde esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin ana binası olan Korniakt Sarayı, Polonya Kralı III. Jan’ın babası olan Jakub Sobieski’nin konutuydu. Şimdilerde görkemli bir müze olarak hizmet veren bina içerisinde Avrupa ülkelerinden çeşitli mücevherler ve askeri koleksiyonların sergilendiği yerdir.

Dzyga Sanat Galerisi

lviv-dzyga-sanat-galerisi.jpg

Şehrin kültürel etkinlikleri üzerine eserlerin sergilendiği Dzyga Sanat Galerisi, şüphesiz entelektüel Lviv şehrinin kalbi konumunda. Lvivli sanatçılar tarafından 1997 yılında kurulan galeri, tablolar, grafikler, heykeller, enstalasyonlar, ikonografi ve performanslar gibi sanatçılar tarafından düzenli olarak sunulan sergilere ev sahipliği yapıyor. Sanat ve bir fincan kahveyi birleştirmek isteyenler için, Dzyga Sanat Galerisi, sanata doyabileceğiniz enfes görsel sunumların olduğu sıcacık bir ortam vadediyor.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format