Lizbon Gezi Rehberi


Portekiz’in başkenti Lizbon Avrupa’nın en güzel ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Tagus Nehri’nin yakınlarında tepelik bir alan üzerine kurulu olan şehir, 15. Ve 16. Yüzyıl arasında şehirleşme bakımından gelişme göstererek bugün

Lizbon Gezi Rehberi

Portekiz’in başkenti Lizbon Avrupa’nın en güzel ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Tagus Nehri’nin yakınlarında tepelik bir alan üzerine kurulu olan şehir, 15. Ve 16. Yüzyıl arasında şehirleşme bakımından gelişme göstererek bugün ülkenin kültürel mirası bakımından önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Lizbon, renkli ve hareketli bir destinasyon. Tarihi ile ünlü zengin anıtlar ve müzelerin olduğu şehrin dar sokakları keşfe değer, nehir kıyısında yapacağınız yürüyüşün hazzı çok, yemyeşil park ve bahçelerinde alacağınız huzur ise fazlasıyla mevcut.

Lizbon Gezilecek Yerler

Castelo de Sao Jorge

castelo-de-sao-jorge.jpg

Lizbon’un önemli turistik yapılarından biri olan Aziz George Kalesi, etkileyici siperleri, büyüleyici arkeolojik alanı ve ilgi çeken müze yeri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Atlas Okyanusunun muhteşem panoramik manzarasını görebileceğiniz kale aynı zamanda şehri kuşbakışı görebileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Jeronimos Manastırı

jeronimos-manastiri.jpg

16. yüzyıldan kalma Jeronimos Manastırı, Lizbon şehir gezilerinin gözde noktalarından biridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu görkemli manastır, inanılmaz tarihi ve kültürel önemi ile Portekiz’in simgelerinden biridir. Kentin Belem semtinde nehrin yakınlarında yer alan manastır 1501 yılında Kral Manuel tarafından inşa edildi. Dış mimarisi ve zarif dekore edilmiş oyma taş işçiliğini görebileceğiniz manastır yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen popüler yerlerden biridir.

Lizbon Akvaryumu

lizbon-akvaryumu.jpg

Peter Chermayeff tarafından tasarlanan Lizbon Akvaryumu, Avrupa’nın en iyi ve dünyanın en büyük akvaryumlarından biridir. İçerisinde bir dizi balık ve farklı deniz canlılarının yanı sıra farklı kuş türleri barındıran akvaryum Atlantik, Pasifik, Hint ve Antartika okyanuslarının yaşam alanlarını temsil eden görkemli bir yerdir. Büyüleyici denizaltı dünyasını keşfetmek ve deniz canlılarına yakınmak bakmak için özellikle çocuklu aileler için oldukça ideal bir gezi noktasıdır.

Gulbenkian Calouste Müzesi

museu-gulbenkian.jpg

Lizbon’un kültürel cazibe merkezlerinden biri olan Gulbenkian Calouste Müzesi, Avrupa’nın en ünlü müzelerinden biridir. 1869 yılında doğan Ermeni petrol zengini Calouste Sarkis Gulbenkian’ın adını taşıyan müze, 1955 yılında ölümünden kısa bir süre önce Portekiz’e yaptığı seyahatte sahibi olduğu özel sanat koleksiyonunu miras bırakarak inşa edilmiştir. Petrol zengini Calouste Sarkin’in sahip olduğu şaşırtıcı hazinesi arasında antik Mısır döneminden 20. Yüzyılın sonlarına dek 4000 yıl boyunca dünyanın her yerinden paha biçilemez eserleri ile müzede görülmeye değerdir.

Ulusal Antik Sanat Müzesi

ulusal-antik-sanat-muzesi.jpg

Kentin büyük kültür-sanat merkezlerinden biri olan müze, ülkenin en büyük 15. Ve 16. Yüzyıl resim koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Avrupa, Doğu ve Afrika sanatına dair de pek çok eserin bulunduğu müze, 1755 depreminde ağır hasar alan Saint Albert Carmelite Manastırı’nın kalıntıları üzerine inşa edildi.

Belem Kulesi

belem-kalesi.jpg

Lizbon’un tarihi eserlerinin en sembolik anıtlarından biri olan Belem Kulesi, 16. Yüzyılda ülkenin Keşif Çağı sembolü olarak Targus Nehri’nin kıyısında inşa edildi. 1515-1521 yıllarında bir kale olarak inşa edilen yapı, dekoratif Manueline mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Süslü dış cephesi, deniz motifleri ile tamamlanıyor. Çok değerli ve ikonik bir yapı olan Belem Kalesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Kule teras bölümüne çıkarak nehrin ve karşı kıyıdaki şehrin güzel bir panoramik manzarası görülmeye değerdir.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format