Kiev Gezilecek Yerler


1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Ukrayna’nın başkenti Kiev, oldukça renkli bir şehir. Rusya ile Avrupa arasında yer alan ülkenin başkenti, dünyanın her yerinden gelen turistler için ilgi kaynağı.

Kiev Gezi Rehberi

1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Ukrayna’nın başkenti Kiev, oldukça renkli bir şehir. Rusya ile Avrupa arasında yer alan ülkenin başkenti, dünyanın her yerinden gelen turistler için ilgi kaynağı. Hareketli gece hayatı ve özgür yapısı da buna eklenince sıkça zikredilen bir şehir olmaktan kurtulamıyor. Şehirde yer alan gelişmiş metro sistemiyle gezileriniz sırasında ucuz ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz mümkün. Bunun yanında Kiev’in bulunduğu bölgenin yazları sıcak, kışları ise oldukça soğuk tam bir karasal iklim coğrafyası olduğunu söylemeliyiz. 

Kiev Gezilecek Yerler

Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

kresatik-caddesi.jpg

Kiev şehrinin simgesi konumunda olan en önemli meydanı burası. Şehri gezmeye başlamak için iyi bir nokta olabilir. Meydanın ortasında, bizim Taksim meydanındaki heykelle Çemberlitaş’a benzeyen yüksek bir anıt var. Buradaki oval yapı Taksim Meydanı’nı andırıyor gerçekten. Arkasında bulunan alışveriş merkeziyle bütünleşik durumdaki havuz da ilginç bir görüntü sunuyor. Burada bazı akşamlar müzik eşliğinde etkinlikler yapılıyormuş. Meydanı takip eden Kreşatik Caddesi ise şehrin merkezi diye nitelenen bir bölüm. Uzun ve yürümesi keyifli bir cadde. Burada çok sayıda kafe, restoran ve mağaza yer alıyor. 

Mağaralar Manastırı

magaralar-manastiri.jpg

Geçmişi 1000 yıl kadar önceye giden bölge, içerisinde 18 adet Ortodoks kilisesini barındıran bir tesis niteliğinde. Burada bulunan ve ziyarete açık olan mağaralar ise bölgenin Mağaralar Manastırı olarak anılmasını sağlıyor. Mağaraların içerisinde ibadet yerleri ve mezarlar yer alıyor. Eşsiz doğa güzellikleri ile insan yapısı mimari imkanların bir araya geldiği ve hem uzaktan hem de içerisinde gezerken izlemeye doyamayacağınız rengarenk bir mekan diyebiliriz. Ortodoks kiliselerinin bol tasvirli ve çok renkli mimarisinin eşsiz örnekleri bir araya gelmiş.

Altın Kapı (Zoloti Vorota)

altin-kapi.jpg

Kiev’de görebileceğiniz en ilginç turistik mekanlardan birisi de Altın Kapı. Dış görünümü oldukça ilgi çekici olmakla beraber içerisini gezmek için de sizi teşvik ediyor. Dışarıdan bakıldığında piramitleri andıran oldukça farklı bir mimariye sahip. Yapılış tarihi 1024 olarak gösterilen yapı, eskiden şehre giriş kapısı olarak kullanılıyormuş. Buranın çevresinde hediye veya hatıra amaçlı eşyaların satıldığı el tezgahlarını bulabilir ve ilginç ürünlere göz atabilirsiniz. 

Andreas Yokuşu ve Kilisesi

andreas-kilisesi.jpg

Kiev’in bir başka güzel caddesi de bu yokuşun üzerinde yer alıyor. Taş kaplı yolda yürürken iki yanınızda size tarihi Kiev binaları eşlik ediyor. Aynı zamanda hediyelik eşya satan satıcılara burada da rastlayabilirsiniz. Yokuşun sonunda ulaştığınızda sizi çok güzel bir kilise bekliyor. Aziz Andreas Kilisesi, küçük ve şirin yapısı, inşa edilmesi için seçilen konumla birlikte güzel bir görünüme sahip. 

Aziz Sofya Katedrali

aziz-sofya-katedrali.jpg

İsmi oldukça tanıdık gelecek ola Aziz Sofya Katedrali, yeşil ve altın sarısı renklerinde kubbe ve haçlarıyla da İslamı yapıları andıran bir görünüme sahip. Yaklaşık on asırlık tarihi olan ve günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan bu dini merkezi gezebilirsiniz. Aynı zamanda ziyaretçilere sunulan bir diğer imkanla beraber çan kulesine çıkıp şehri yukarıdan bir bakışla izleyebiliyorsunuz. Bu da oldukça keyifli bir deneyim. 

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

anavatan-heykeli.jpg

Çok geniş bir alana yayılmış olan müze, İkinci Dünya Savaşından kesitler sunuyor. Savaş sırasında Hitler’in yenilmesinden sonra Rusların yaptırdığı müzede bulunan dev heykel ise kesinlikle görülmesi gereken bir yapı. Anavatan ismini taşıyan heykel, 102 metre yüksekliğindeymiş. Ayrıca şehrin en yüksek kısmında bulunan heykelin içerisinden şehri gözlemleyebiliyorsunuz. Müzede bunun dışında savaş dönemine ait birbirinden ilginç silah ve belgeleri görme fırsatı buluyorsunuz.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
3
Harika
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format