Helsinki Gezi Rehberi


Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Helsinki, keşfetmek için çeşitli tarihi, kültürel ve capcanlı eğlence mekânları gibi turistik aktiviteler sunuyor. Kentin çoğu, Baltık Denizi’ne bakan Finlandiya Körfezi’nin kuzey kıyısındaki bir granit 

Helsinki Gezi Rehberi

Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Helsinki, keşfetmek için çeşitli tarihi, kültürel ve capcanlı eğlence mekânları gibi turistik aktiviteler sunuyor. Kentin çoğu, Baltık Denizi’ne bakan Finlandiya Körfezi’nin kuzey kıyısındaki bir granit yarımadasında yer alıyor. Yarımadada çok sayıda irili ufaklı ada, kayalıklar ve birçok küçük koy bulunuyor. Genellikle düz bir şehir olmasına rağmen, denizin mükemmel manzarasına sahip dağınık yemyeşil tepeleri mevcut. Helsinki, yürüyerek veya bisikletle keşfetmek için harika bir şehirdir. Bununla birlikte, güvenilir ve geniş kapsamlı toplu taşıma sistemi ile bir yerden başka bir yere gitmek çok basittir. Neoklasik bir mimari tarzda inşa edilen şehir merkezi geniş, pırıl pırıl sokaklara, bulvarlara ve çok sayıda parka ev sahipliği yapıyor. Rus İmparatorluğunun çöküşünden sonra, 6 Aralık 1917’de Helsinki’de cumhuriyet ilan edildi ve böylece o günden bugünlere sürekli kendini geliştirerek dünyanın önemli turistik destinasyonlarından biri haline geldi.

Helsinki Gezilecek Yerler

Mannerheim Caddesi

Mannerheim-caddesi.jpg

Şehir merkezi Esplanede bölgesinin sonundan itibaren başlayan Mannerheimintie Caddesi kentin önemli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. 1919 yılında inşa edilen Merkez Tren İstasyonu ve ünlü mimar Eliel Saarinen’in tasarladığı 48 metrelik bir saat kulesi görülmeye değerdir. Bu bölgede yerel insanları izlemek, günlük yaşantılarına tanık olmak turistler için bir ritüel halini almıştır. Yakınlardaki restoranlar, butik mağazalar caddeye ayrı bir hava katıyor. Tüm bunların yanı sıra Çağdaş Sanatlar Müzesi, galeri ve Parlamento binası da görülecek bazı yerler arasında geliyor. Cadde, şehirdeki her yere, hatta Finlandiya’nın diğer bölgelerine gidebileceğiniz tüm tramvay ve otobüslere de erişim imkanı sağlıyor.

Fin Ulusal Sanat Müzesi

fin-ulusal-sanat-muzesi.jpg

Helsinki İstasyon Meydanı’nın güney tarafında yer alan etkileyici Neoklasik yapı Ateneum olarak bilinen Ulusal Sanat Müzesi yer almakta. Aynı binada ayrıca ünlü Fin Sanat Akademisi mevcut. Theodor Höijer tarafından tasarlanmış ve 1887’de tamamlanan müze, Finlandiya’nın en iyi tarihi eserler koleksiyonunu ve çağdaş sanat eserlerini burada sergiliyor. Müzenin Filandiya bölümünde Edelfelt, Jarnefelt, Halonen ve Gallen-Kallela eserleri yer almakta. Yabancı ustalar arasında ise Rembrandt ve Van Gogh gibi uluslararası eserler mevcut.

Fin Ulusal Müzesi

fin-ulusal-muzesi.jpg

1912 yılında Ulusal Romantik tarzda kurulan müze, Finlandiya’nın kültür ve etnografyası üzerine kapsamlı bir materyal koleksiyonu içermektedir. Geleneksel kostümler ve günlük kültürel nesnelerle Finno-Ugrian koleksiyonu müzenin en dikkat çeken unsurları arasında. Tarihöncesi bölüm, ülkedeki en büyük arkeolojik materyal koleksiyonudur. Ortaçağdan İsveç ve Rus İmparatorluklarına kadar ve modern bir devlete doğru ülkenin gelişimini belgelemektedir. Müzenin giriş holü, Finlandiya ulusal efsanesi Kalevala’dan ilham alarak muhteşem tavan freskleri ile dekore edilmiştir.

Finlandiya Salonu

finlandia_hall_helsinki.jpg

1971 yılında Alvar Aalto tarafından tasarlanan Finlandiya Salonu, mermerden yapılı beyaz bir kaplama usulü mimariye sahiptir. Bir konser ve kongre salonu olan yapı, ana konser salonu ve akustiği ile ünlüdür. Bir diğer dikkat çeken özelliği ise zemin kattan hem ana salon hem konser salonuna uzanan geniş Venedik merdivenidir.

Merkez Park

helsinki-merkez-park.jpg

Şehrin ortasında büyük bir park alanı olan Helsinki Central Park yaklaşık 10 kilometreyi aşan bir alanı kaplamaktadır. Bisiklet, yürüyüş parkurları ve diğer pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan park mimar Bertel Jung tarafından 1911’de dönemin hükümetine önerildi ve sonraki on yıllar boyunca büyüyerek bugünkü son halini aldı. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp park alanına gelerek keyifli bir gün geçirebilir, yürüyüş yapabilir, ciğerlerinize sonuna kadar oksijen depolayabilirsiniz.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format