Havana Gezilecek Yerler


Havana, içinde bulunan yapılarla Küba’nın en zengin şehri. 1920’lerin sonunda inşa edilmiş olan bina, ABD’nin başkanlık sarayı ve Paris’teki Pantheon’dan ilham alınarak tasarlanmış.

Havana Gezi Rehberi

Dünya’da bazı özel şehirler vardır. Çok yeri gezip görseniz de bu şehirler kendilerine has havasıyla başka yerde deneyimleyemeyeceğiniz imkanlar sunarlar. Küba’nın başkenti Havana da gerek tarihi gerek havası bakımından böyle bir şehir. Küba’ya gitmeden önce yakın tarihini mutlaka okumalısınız. Çünkü özellikle Havana, tarihiyle birlikte yaşayan bir şehir. Bu hem maddi hem manevi anlamda böyle. Ekonomik imkanlar çok iyi olmadığı için, hala eski araçlar kullanılıyor. Bir yandan elli yıl öncesinde yol alıyormuş hissi yaşarken bunları modern imkanlarla yaşayabiliyorsunuz.

Havana Gezilecek Yerler

Capitalo National

capitalo-national.jpg

Havana, içinde bulunan yapılarla Küba’nın en zengin şehri. 1920’lerin sonunda inşa edilmiş olan bina, ABD’nin başkanlık sarayı ve Paris’teki Pantheon’dan ilham alınarak tasarlanmış. Bina oldukça hoş ve etkileyici bir görünüme sahip ve kesinlikle Havana’nın sahip olduğu mimari şaheserlerden biri. Küba Devrimi’nden önce meclis binası olarak kullanmış olan yapıyı bugün Bilim ve Teknoloji Bakanlığı kullanıyormuş.

Plaza de Armas

plaza-de-armas.jpg

Burası Havana’nın en eski meydanıymış. Amerika’nın keşfini takip eden koloni devletleri döneminde askeri geçit törenleri ve konserleri için kullanılmış. Bunun yanında gündelik hayatta insanların gezdiği ve sosyal hayatlarını sürdürdükleri bir bölgeymiş. Aynı zamanda burada sürekli ikinci el kitapçıların sergisi yer alıyor. Siz de hatıra olarak bir kitap almayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda burada vakit geçirirken etrafta yer alan kafe ve restoranlarda dinlenip ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Özellikle klasik otomobillere yoğun bir merakın olduğu kentin bu bölümünde bir otomobil müzesi de bulunuyor. Bunun yanında farklı müzeler de ilginizi çekebilir.

Plaza de La Revolucion (Devrim Meydanı)

devrim-meydani.jpg

Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Havana’nın Devrim Meydanı, her yıl 1 Mayıs’ta renkli gösterilere ev sahipliği yapıyor. Devasa ve görmeye değer bir anıtın bulunduğu meydanda aynı zamanda Küba’nın simge görüntülerinden birisi olan Che Guevara’nın siluetinin bulunduğu bina bulunuyor. Turistlerin fotoğraf çekilmeyi asla atlamadıkları özel bir mekan burası. Siluetin bulunduğu bina ise İçişleri Bakanlığı binasıymış. Meydanın çevresinde bir kütüphane ve tiyatro binası da ilgili ziyaretçileri bekliyor.

Devrim Müzesi

devrim-muzesi.jpg

60’lı yılların başında yapılan devrimden sonra inşa edilmiş olan müze binasının mimarisi, o yıllarda hala mimari olarak mükemmel örneklerin verildiğini bize gösteriyor. Sade ve zarif bir görünüme sahip olan bina, dönemine göre büyük bir paraya mal olmuş. İlk başta hükümet binası ve bakanlar konseyi olarak hizmet vermiş. Aynı zamanda müzenin önünde de devrim sırasında kullanılan askeri araçlar sergileniyor. Burada yer alan tank, Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun bizzat kullandığı tankmış. Küba için en önemli simgelerden birisi olan müzeyi mutlaka görmelisiniz. 

El Morro Kalesi

el-morro-kalesi.gif

16. yüzyıldan günümüze kalan ve bölgedeki en eski örneği olan kale, Havana Körfezi’nin girişini korumak için inşa edilmiş. Kayalılarla bütünleşmiş görüntüsüyle dışardan bakanlar için de güzel bir görsellik oluşturuyor. Bunun yanında kaleyi ziyaret ettiğinizde, şehirde sahip olabileceğiniz en güzel manzarayı size sunuyor. Her zaman yoğun bir ilgi çeken kale, turistlerin mutlaka uğradıkları bir yer. 

Cristobal Colon Mezarlığı

cristobal-colon-mezarligi.jpg

Şu anki mezarlıklarımız genellikle tekdüze mezarların bulunduğu bir yapıdadır. Geleneksel mezarlar ise daha özenli bir işçilikle estetik bir haz vermekte. Havana’nın bu en büyük mezarlığını gezmek de bu yüzden ilgi çekici. 1876 yılında kurulmuş olan mezarlığa Amerika’nın kaşifi Kristof Kolomb’un adı verilmiş. İhtişamlı bir görünüme sahip bölge, turist olarak mezarlık gezmenin verdiği garip hislerle beraber Küba tarihine geçmiş önemli sanatçılara, devlet adamlarına ev sahipliği yapıyor. 

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format