Granada Gezi Rehberi


Endülüs’ün ruhu… Sierra Nevada Dağlarının eteklerinde nefes kesen güzelliği ile dikkat çeken Granada, tarih ve mimari tutkunu ziyaretçilerin dünya üzerinde mutlaka görmesi gereken harika bir destinasyondur.

Granada Gezi Rehberi

Endülüs’ün ruhu… Sierra Nevada Dağlarının eteklerinde nefes kesen güzelliği ile dikkat çeken Granada, tarih ve mimari tutkunu ziyaretçilerin dünya üzerinde mutlaka görmesi gereken harika bir destinasyondur. Bu mistik şehir, 13. Yüzyıldan 15. Yüzyıla kadar Mağribi Krallığı’nın başkentiydi. Şehrin yemyeşil doğal ortamı yeryüzünde sanki bir cennet. Nitekim, Alhambra Sarayı’nın yemyeşil manzaraları, gül bahçeleri ve zarif çeşmeleri kendinizi sanki bir cennette hissediyormuş hissine kapılmanızı sağlıyor. Yüzyıllar boyunca zengin İslam, Yahudi ve Çingene etnik gruplarının etkilerinde kalan şehir şimdilerde muazzam bir mirasa ev sahipliği yapıyor. Eski Mağribi Kasabası olan Albaicin ve Baharat Pazarı olan Alcaiceria otantik Arap kültürüyle deneyimlenmesi gereken yerler arasında geliyor. İhtişamlı sarayları, çok kültürlü cadde ve sokaklarıyla masal diyarında dolaşırmışçasına hisse kapılmak burada sıradan bir şey. Bu harikulade destinasyonu her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bunca turistin ilgisini çeken Granada’da gezilecek yerler nerelerdir, gelin bir göz atalım.

Granda Gezilecek Yerler

İslam Mimarisinin En İyi Örneği: Alhambra Sarayı

alhambra-sarayi.jpg

Sierra Nevada Dağları’nın eteklerinde ihtişamlı yapısıyla şehri ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri olan Alhambra Sarayı, mutlaka görülmesi gereken ana cazibe merkezidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan saray, Nasrid Hanedanı’nın Mağribi Hükümdarlarının ikamet ettiği yerdi. 13. Yüzyıldan 15. Yüzyıla kadar 250 yıl boyunca İslam mimarisinin üstün ustalığının bir örneği olarak dünyaya kendini gösterdi. Antik duvarlarla çevrili olan Alhambra Sarayı dört bölümden oluşuyor. İlki 13. Yüzyıl Mağribi kalesi olan Alcazaba, ki bu sarayın en eski parçasıdır, Nasrid Hanedanı sultanlarının kullandığı konaklama ve kamusal alanlardan oluşan görkemli binalar, Mağribi binaları ve son olarak 16. Yüzyılda inşa edilmiş yazlık saray bölümü bulunmaktadır. Saray içerisinde özellikle muhteşem Mağribi bahçeleri, zarif çeşmeler ve çiçek süslemeli teraslar görülmeye değerdir.

Eski Arap Kasabası: Albaicin

albaicin.jpg

Granada gezinizde büyüleyici bir deneyim yaşamak istiyorsanız UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Albaicin mahallesinde kaybolun. Bu tarihi Arap Mahallesi kentin Sacromonte yamaçlarında yer alıyor. Pitoresk küçük yapılar, beyaz badanalı evler mistik Mağribi karakterini ortaya koyar nitelikte. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız o halde Albaicin’in bir çok yerinden muhteşem Alhambra Sarayı’nı fotoğraflayabilirsiniz.

Capilla Real

capilla-real.jpg

İspanya’nın Katolik Monarch’larının görkemli en iyi Kraliyet Şapeli olan bu etkileyici yapı 47 metrelik yüksek kubbeli şapeli ve Geç Gotik tarzda 1506 yılından 1521 yılına kadar olan süre zarfında inşa edilmiş katedrali ile göz alıcı bir mimari bütünlüğün simgesidir. İç mekan, 16. Yüzyıldan kalma güzel vitray pencerelere ve Barok dönemin ustalarından biri olan İspanyol Alonso Cano’nun yedi adet büyük resmini içermektedir. Burada en dikkat çeken eser şüphesiz kraliyet mezarlarıdır. Mimari ve sanatsal zenginliğin en güzel örneklerinden biri olan Capilla Reak Granada’da mutlaka görülmesi gereken son derece popüler bir turistik yapıdır.

Santa Maria de la Encarnacion Katedrali

santa-maria-de-la-encarnacion-katedrali.jpg

İspanya’nın en iyi Rönesans kilisesini keşfetmek istiyorsanız o halde Nueva yakınlarında bulunan bu ihtişamlı katedrali ziyaret etmelisiniz. Katedral, Kraliçe İsabella tarafından, Morslar üzerindeki Hıristiyan zaferinin bir anıtı olarak inşa ettirmiştir. Aslında katedral eski bir caminin bulunduğu nokta üzerine inşa edilmiş. 1523 yılında Gotik tarzda inşasına başlanan katedral 1525 yılından itibaren Plateresk tarzda devam etmiştir. 1561 yılında henüz inşası tamamlanmadan kutsanan katedral zengin süslü heykelleri, girişte yer alan kemer sütunları ve Katolik Monarşilerin heykelleri yanı sıra havarilerin bronz heykelleri ile görülmeye değer yapılardan biridir.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format