Floransa Gezi Rehberi


Floransa’nın sunduğu pek çok şeyi görmek haftalar alır. Düzinelerce irili ufaklı şirinlik abidesi evler bu şehrin ana cazibesi konumundadır. Bazı manzaraları vardır ki, Avrupa’yı karanlık çağlardan kurtaran hümanist sanatsal

Floransa Gezi Rehberi

Floransa’nın sunduğu pek çok şeyi görmek haftalar alır. Düzinelerce irili ufaklı şirinlik abidesi evler bu şehrin ana cazibesi konumundadır. Bazı manzaraları vardır ki, Avrupa’yı karanlık çağlardan kurtaran hümanist sanatsal hareket olan İtalyan Rönesansının vitrininde İtalya’nın en ünlü ikonları arasında yer alan zarif mimarilere sahip. Saraylar, kiliseler, müzeler ve sanatın tüm yönleri burada bir başka. Ünlü arkeolojik ve sanatsal koleksiyonları Floransa’nın adeta parmağındaki pırlantası gibi. Floransa gezinizi planlarken, Avrupa’nın en popüler şehirlerinden birinde olacağınızı unutmayın. Kanallar, pastoral evler, Arnavut kaldırımlı dar labirent sokakların mistik atmosferi ve İtalyan kültürünün tüm yansımalarını Floransa’da iliklerinize kadar hissedebilir, unutulmayacak bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler

Santa Maria del Fiore Katedrali

santa-maria-del-floransa-katedral.jpg

Piazza Duomo ve katedral kompleksini oluşturan yapı grubu, İtalya’nın en büyük sanatsal hazinelerini nispeten de olsa bir arada toplayan ilgi çekici bir yerdir. Vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müze yanı sıra İtalyan Rönesansının en büyük sanatçılarından olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello ve Giotto sanat ve mimarlık şaheserlerini görebilirsiniz.

Battistero di San Giovanni (Aziz John’un Vaftiz Yeri)

battistero-san-giovanni-firenze.jpg

12. yüzyıl tasarımı olan vaftiz yeri dünyanın en iyi sanat eserlerinden biridir. Mermer cephesi, zarif kabartmalar ve mozaikler ile yüksek bir değere sahiptir. İtalyan Rönesans dönemi sanatçısı olan Lorenzo Ghiberti tarafından katedral kapısına işlenmiş muhteşem bronz paneller ise görülmeye değerdir. Daha birçok göz alıcı eserleri görmek için katedral müzesi olan Museo dell’Opera del Duomo’yu ziyaret etmelisiniz.

Palazzo Vecchio

Palazzo-Vecchio.jpg

Floransa’nın merkezinde bulunan bu kale tarihin, sanatın ve gücün tüm ihtişamını bir arada gösteren görkemli bir tarihi yapıdır. Kalenin görkemli odaları ve galerileri görülmeye değerdir. Floransa şehrinin bir dönem buradan yönetilmesi burayı ayrı bir ilgi çekici yer haline dönüştürüyor. Yönetim dönemine ait bazı bilgi, belge ve resmin sergilendiği kale Floransa gezilerinde görülesi yerlerden biridir.

Uffizi Sarayı ve Galerisi

Uffizi-palace.jpg

Floransa’nın 14. Ve 16. Yüzyılları arası ressamlarının batı sanatının yüzünü nasıl değiştirdiğini Uffizi Sarayı ile daha iyi anlayacaksınız. Bizans dönemi eserlerinden Rönesans sanatçılarının yaşam biçimindeki figür ve eserlerinin en güzel örneklerinin sergilendiği galeri sanatseverler için adeta bir zorunluluk haline gelmektedir. Nehir boyunca uzanan Uffuzi Sarayı, hükümet ofisleri, bilimsel çalışmaların yapıldığı yer ve artan sanat koleksiyonunun bir bölümünün barındırılması amaçlı ev sahipliği yapmaktadır.

Ponte Vecchio

ponte-vecchio-firenze.jpg

Ponte Vecchio, Floransa’nın en tanınmış simge yerlerinden biri olabilir. Zarif kemerli köprü Ponte Vecchio, geleneksel olarak, Floransalı kuyumcuların dükkanlarına ev sahipliği yapan bir yer. Pastoral renkte küçük tek katlı evlerin köprü üzerindeki ahenkli duruşu yabancı turistlerin oldukça fazla ilgisini çekiyor. Kartpostallık bir manzaraya sahip olan Ponte Vecchio Floransa gezilerinde görülmesi gereken bir başka güzel yerlerden biridir.

San Lorenzo

san-lorenzo-navetta.jpg

Bu geniş meydan 14. Yüzyıl dönemlerinin Floransa’sı Roma kalıntılarının yer aldığı iktidar için merkezi bir yerdi. Bugün, sosyal bir merkez olan meydan turistler ve yerliler tarafından en sevilen yerlerden biridir. Meydanda bulunan Neptün Çeşmesi ve birkaç önemli heykel burada görülmeye değerdir.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
1
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format