Eski Mısır Hakkındaki Gerçekler


Antik kitabelerde, antik Mısır’dan bugüne kadar uzanan müthiş gerçekleri keşfetmek için 5.000 yıl öncesine doğru yola çıkıp bize katılın …

Eski Mısır hakkında bilgiler

1. En Eski Mısır piramitleri, firavunlar (eski Mısır hükümdarı) ve aileleri için mezarlar olarak inşa edilmiştir. Bugüne kadar 130’dan fazla piramit Mısır’da keşfedildi.

2. Öbür dünya Mısırlılar için inanılmaz derecede önemliydi. Ölü bir kişinin cesedini mumyalayıp öldükten sonraki hayata hazırladılar. Bu yaptıkları işlemle ruhları koruyarak ruhların sonsuza dek yaşayacaklarına inandılar.

3. Antik Mısır mumunun sargısız bandajları 1.6 km uzunluğa kadar çıkabiliyor.

4. Giza’daki Khufu Piramidi, en büyük Mısır piramitidir. Bu inanılmaz yapı, 16 adet İmparatorluk görmüştür.

5. Hem Mısırlı erkekler hem de kadınlar makyaj yapıyordu. Göz boyası genellikle yeşil (bakırdan yapılmış) veya siyah (kurşunla yapılmış) idi. Mısırlılar, makyajın da büyülü iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı!

6. Mısır alfabesi 700’den fazla hiyeroglif harf içeriyor! Müthiş hiyeroglif özelliğimizi kontrol ederek bu eski sembollerin arkasındaki anlamı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

7. Eski Mısırlılar 2.000 tanrıya inanırdı! Tehlikelerden işlere kadar her şey için tanrıları vardı! Her biri farklı sorumluluklar taşıdı ve hayatın dengede tutulabilmesi için ibadet edilmesi gerekiyordu.

8. Kediler Antik Mısırlılar tarafından kutsal bir hayvan olarak kabul edilirler. Çoğu ailenin bir kediyi bir evde beslerdi.  Kedi beslemenin aileye iyi şans getireceğini düşünüyorlardı!

9. Arkadaşlarınızla birlikte tavla oynamayı seviyor musunuz? Antik Mısırlılar da öyleydi! Bir popüler oyunda 2.000 yıldan beri oynandı!

10. Eski Mısırlılar bugün kağıt, kalemler, kilitler ve anahtarlar gibi bugün hala kullandığımız birçok şeyi icat ettiler. İnanmayabilirsin ama diş macunu bile onların ürünü..

İnanılmaz antik anıtlar, kavurucu çöller ve kalabalık şehirler. Bu antik ülke şimdi modern bir ülke olmaya başladı. Bugünkü Mısır hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin …

Mısır bayrağı

RESMİ ADI: Mısır Arap Cumhuriyeti
YÖNETİM ŞEKLİ : Cumhuriyet
BAŞKENTİ: Kahire
NÜFUS: 87, 562, 261
RESMİ DİL: Arapça
PARA: Mısır poundu, guinay
ALAN: 1.001.449 KM2
BÜYÜK NEHRİ: Nil

DÜNYA ÜZERİNDE MISIR NEREDE

MISIR COĞRAFYASI

Mısır’ a sene sadece 2.5 cm yağmur düşüyor. Yani Nil Nehri olmadan tüm Mısır çöl olurdu. Etiyopya’da güneyde  her yaz, Nil nehri kaynağında yağışlar nedeniyle yükseliyor vadileri suluyor. Ağaçlar, bitkiler için ihtiyaç duyulan tohumları büyümeye bırakıyor.

Güneyde Üst Mısır ve kuzeyde Aşağı Mısır olarak iki bölüme ayrılmıştır. Bölümler bu şekilde adlandırılmıştır çünkü Nil güneyden kuzeye doğru akar. Nehir, ülkenin kuzey sahillerindeki Akdeniz’e boşaltır.

Güney Mısır’ın bitki örtüsünü dağlar ve çöller içerir. Kuzey Mısır, Nil yakınında geniş vadilere, doğu ve batıda çöllere sahiptir. Kahire’nin kuzeyinde (Mısır’ın başkenti), genişleyen üçgen Nil Nehri Deltası. Bu verimli topraklar tamamen yeşilliklerle kaplıdır.

Mısır’ ın Doğası

Mısır, çita, sırtlan, timsah ve kobralar da dahil olmak üzere çok çeşitli hayvan ve bitkiler barındırıyor. Mısır’ın vahşi yaşamını görmek için en iyi yerler, vahası, çölleri, dağları, kıyı alanlarını, nehir adalarını ve sulak alanları olan 21 korunan bölgedir.

Mısır halkı her zaman vahşi hayata yakın olmuştur. Eski Mısırlılar fil, su aygırları, leopar ve çita gibi büyük hayvanların resimlerini taşlara oydular. Bunları bugün bile görmeniz mümkündür. Bu hayvanlar bir zamanlar Mısır’da yoğun olarak yaşamaktaydılar. Ancak avlanma ve yaşam alanı kaybı nedeniyle artık nadiren görülebiliyor. Bir kısmının da nesli tükenmiş durumda.

Mısır tarihi

Nil kıyısında yaşayan ilk insanlar 8000 yıl önce orada yerleşen avcılar ve balıkçılardı. Mahsulleri yetiştirmeyi ve hayvan yetiştirmeyi öğrendiler. Köyler ve kasabalar inşa etmeye başladılar. Komşularıyla ticaret yaptılar ve tekneleri yelken yapmayı öğrendi. M.Ö. 3000’e kadar bir medeniyet kuruldu.

M.Ö. 3100 civarında, Yukarı ve Aşağı Mısır krallıkları daha sonra bir firavun olarak adlandırılan güçlü bir kral altında birleştirildi. Bu krallar devasa piramitler, tapınaklar ve diğer etkileyici eserler inşa etti. Ayrıca diğer toprakları da ele geçirdiler.

M.Ö. 1000’de Mısır daha küçük parçalara bölünmüştü ve krallık geriledi. Kuvvetli komşuları tarafından  saldırıya uğradı ve Mısır yıkıldı. M.Ö. 31’de Mısır Roma kontrolünde kaldı ve yüzyıllar sonra MS 640’da Müslüman savaşçılar Mısır’ı devraldı. Bu Arap güçleri birkaç yüzyıl boyunca Mısır’ı yönetti ve modern başkent Kahire’i kurdu.

1882’de İngilizler Mısır’ı işgal etti. İngilizler, Akdeniz’i Kızıldeniz ile bağlantılı olan Süveyş Kanalı’nın kontrolünü istedi ve Asya’dan Avrupa’ya yapılan ticareti kontrol altına aldılar. İngilizler, 1952’de Mısır bağımsızlığını ilan edene kadar kaldılar.

Mısır Kültürü:

Mısırlıların yaklaşık yüzde 90’ı Müslüman, yani İslam dinine mensup oldukları anlamına geliyor. Mısırlıların yaklaşık% 10’u, Hıristiyanlığın en eski kollarından biri olan Katolik.

Mısır’ın nüfusu hızla artıyor. Bu, çoğu insan Nil Nehri boyunca dar bir arazi içinde yaşadığı için, nüfus yoğunluğu artıyor. . Bu kadar küçük bir bölgede çok insana sahip olmak, okulların ve hastanelerden apartmanlara ve toplu taşıma araçlarına kadar her yerde aşırı kalabalığa neden oluyor.

 

 


Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
1
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
GeziveGo
hello@gezivego.com Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format