Edinburgh Gezi Rehberi


Beş yüzyılı aşkın bir süredir İskoçya’nın başkenti ve kültür merkezi olan Edinburg şehri, ülkenin en güzel yerlerinden biridir. Kimi zamanlar “Kuzey Atina” olarak anılan bu ünlü festivaller şehri, Calton Hill’de Yunan tarzı sütunlara

Edinburgh Gezi Rehberi

Beş yüzyılı aşkın bir süredir İskoçya’nın başkenti ve kültür merkezi olan Edinburg şehri, ülkenin en güzel yerlerinden biridir. Kimi zamanlar “Kuzey Atina” olarak anılan bu ünlü festivaller şehri, Calton Hill’de Yunan tarzı sütunlara, çok çeşitli müzeler, sanat galerileri ve bir dizi tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Bazalt kaya üzerine kurulu olan kale ve dar sokakları tamamlayan sıralı evlerin yoğunlukta olduğu Eski Kent Edinburg’un ruhunu yansıtır niteliktedir. Geniş caddeler, zarif mimariler ve tarihi evlerin göz alıcı manzaraları, 18. Yüzyıl kent planlamasının başyapıtı olan Yeni Kent’i karakterize ediyor.

Edinburgh Gezilecek Yerler

Royal Mile

royal-mile.jpg

Royal Mile, Edinburgh Kalesi ile Holyroodhouse Sarayı’nı birbirine bağlayan yolu ifade ediyor. Büyüleyici şehir evleri ve tarihi yapılar ile kaplı bu muhteşem cadde, güzel dükkânlar, çok sayıda han, kafe ve restoran ile Edinburgh’da mükemmel bir ilk durak noktasıdır. Binaların birçoğu 6 ila 15 katlıdır. Bölgenin en popüler cazibe merkezlerinden bazıları arasında Kale Meydanı ve şehrin en yüksek kilise kulesi olan Tolbooth yer almaktadır.

Edinburgh Kalesi

edinburgh-kalesi.jpg

İskoçya’nın en ünlü simgesi olan Edinburgh Kalesi, ülkenin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir.  Kale kompleksi içerisinde bazı önemli görülecek noktalar var, bunlar; etkileyici İskoç Ulusal Savaş Anıtı ve Kraliyet Sarayı’nda bulunan çarpıcı kraliyet mücevherleri koleksiyonudur.

Holyrood Parkı

holyrood-park.jpg

640 dönümlük Holyrood Park şehrin en güzel noktalarından biridir. Parkın zirvesi görkemli manzaralara ve tüm şehri kuşbakışı görebileceğiniz harika yerlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca park alanında antik İskoç tarım uygulamalarının en iyi korunmuş örneklerini ve tarihi St. Anthony Şapeli’nin kalıntılarını görebilirsiniz.

St. Giles Katedrali

st-giles-katedrali.jpg

1243’te kutsanarak hizmete giren St. Giles Katedrali, Edinburgh’un eski kiliselerinden biridir. Sekiz kemerli döşemeli merkezi büyük bir kuleye sahip olan kilise, iç mekân olarak son derece göz alıcı sahnelere ev sahipliği yapıyor. Güzel vitray pencereler ve oyma taş işçiliğinin en güzel örneklerinin yer aldığı anıtlar burada görülmeye değer niteliktedir. Kilise içerisinde yer alan Sir Robert Lorimer Şapeli ise modern Gotik tarzın mükemmel bir örneğidir.

Kraliyet Botanik Bahçesi

kral-botanik-bahcesi.jpg

Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi, ülkenin ikinci en eski bahçesidir. Muhteşem 70 dönümlük bir arazi içerisinde yer alan bahçede, herbaryum, egzotik orkide evleri, dağ evi, bir kulübe bahçesi ve Kuzey Amerika’nın Himalayalarından nadir bulunan geniş bir arboretu bulunmaktadır. Botanik Bahçe içerisinde düzenlenen sergilerde ise su bitkilerinin dünyasını keşfedebilir, su ortamında yetişen birbirinden farklı çiçeklerin neler olduğunu öğrenerek sıra dışı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ulusal Müzesi

ulusal-muzesi.jpg

2011 yılı açılışından bu yana, her yıl iki milyona yakın ziyaretçisiyle ülkenin en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Arkeolojik koleksiyonlar, ortaçağ eserleri, doğal tarih, jeoloji, sanat, bilim ve teknolojiden görüntü ve eserlerin yer aldığı müze 16 galeri arasında 8.000’den fazla eserin yer aldığı zengin bir yerdir. Dünyanın ilk klonlanmış memeli Dolly the Koye’nin yanı sıra Elton John’un karmaşık sahne kostümlerinden bazıları müzede ilgi gören sergilerin başında geliyor.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Böyle düz yazı olarak gezi rehberi mi olur. Biraz duygu katın içine. Sürekli okuyorum ama ansiklopedi havasında yazılarınız. Bence geliştirmeli duygu katmalısınız

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format