Dünyanın En Güzel 10 Kenti


Bugün size dünyanın en iyi 10 en güzel kentinin bir listesini sunmaya karar verildik. Bu şehirlerin her biri benzersizdir. Mimarisi ile tanınanlar, alışılmadık derecede güzel doğası olanlar, kültür ve sanat şehirleri Hepsi bu yazımızda . Yazımızı okuduktan sonra tüm bu şehirlerde tatil yapmak için bir çok bahaneniz olacak.

1. Bruges, Belçika

Bruges, Belçika’nın kuzeybatı kesiminde yer alır ve Batı Flandre eyaletinin en büyük şehridir. Aynı zamanda Belçika’nın merkezidir. Bruges’e bazen “Kuzeyin Venediki”adı verilir ve bir zamanlar dünyanın önemli bir ticaret kentidir. Bruges’in en önemli özelliklerinden birisi ortaçağ mimarisidir. Binaların çoğu bugüne kadar mükemmel bir şekilde korunmuştur. Tüm tarihi merkez, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi olarak listelenmiştir. Bruges’deki en çekici ve popüler binalardan biri, Michelangelo’nun Meryem Ana’nın Kilisesi başyapıtıdır. Ancak hepsi bu değil. Bruges’in en ünlü cazibe merkezi 13. yy yapılan çan kulesidir. İçinde 48 çan vardır. Yerli ve yabancı turistlerin periyodik olarak ziyaret etmek istedikleri ücretsiz konserleri düzenlenir. Bu bir çeşit gelenektir. Kentin bir müzesi var, ilginç sergileri var. Ayrıca tiyatrolar, sanat galerileri, tiyatrolar ve konser salonları düzenli olarak müzik ve yemek festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Bruges – sanat ve kültürün değerini seven ve sevilen insanları ziyaret etmek için harika bir yer.

2. Budapeşte, Macaristan

Budapeşte, Avrupa’nın en büyük şehirlerinden birisi Macaristan’ ın başkentidir. Budapeşte ülkenin siyasi ve kültürel bir merkezidir. Macarlar bu topraklara 9. yüzyılda Romalıların hemen sonrasına yerleştiler. Budapeşte ‘de Dünya Mirası ile ilgili birçok anıtsal yapı bulunmaktadır. Budapeşte’nin cazibe merkezlerinden biri yeryüzünde, dünyanın ikinci en eski demiryolu sistemi ve belki de en güçlü olan demiryolu ağıdır. Ayrıca, kent, dünyanın en iyi 25 şehri arasında listeleniyor ve yılda 4,3 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Buna ek olarak, Budapeşte çok popüler bir spor kenti bu şehirde 7 profesyonel futbol kulübü var. Kent ayrıca Olimpiyat Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yaptı.

3. Roma, İtalya

En ünlü imparator Julius Caesar, muhtemelen Roma tarihine ve kültürüne aşina olsa bile, insanların büyük çoğunluğunun adını bildiği bir kenttir. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Roma’yı dünyanın en güzel mimari eserlerine sahip Bu eserlerden belkide en ünlülerinden birisi Kolezyum’dur. Ayrıca, daha az renkli ve nefes kesici mimari yapılara Trajan Forumu, Panteon, Raphael’in mezarı, tapınaklar ve kiliseler, hamamlar, imparatorluk sarayları dahildir. Roma’da bulunmadıysanız, mutlaka ziyaret edin. Roma gerçekten muhteşem bir şehir, burada dinlenip aynı zamanda yeni ve alışılmadık bir çok şeyi öğrenip görebilirsiniz.

4. Floransa, İtalya

Floransa, Arno nehri üzerindeki İtalyan şehri ve Toskana bölgesinin idari merkezi konumundadır. Floransa, ortaçağ Avrupa’nın en zengin finansal ve ticaret merkeziydi. Dan Brown, “Inferno” adlı kitabında, kentin bu özelliğinin önemini vurguladı. Ayrıca, Floransa, Rönesans’ın doğuş yeri. Muhteşem mimarisi, Rönesans ve zengin kültürü ile kent, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Floransa’da, Uffizi Galerisi ve Pitti Sarayı, San Lorenzo Bazilikası ve Medici Şapeli Katedrali dahil olmak üzere sanat müzeleri ve galerileri, turistlerin ilgisini çekebilecek harika yerler var. Buna ek olarak, 6. yüzyılda şehir Opera’nın doğduğu şehir oldu. Ayrıca burada Giulio Caccini ve Mike Francis gibi ünlü kişiler yaşıyordu.

5. Amsterdam, Hollanda

Amstel Nehri üzerindeki baraj anlamına gelen Amsterdam Amsterledamme’den türetilmiştir. Bu şehir sadece dünyanın en güzel şehirlerinden değil, aynı zamanda en önemli liman şehirlerinden biridir. Eskiden, şehir aktif olarak elmas ticareti yürütüyordu. 17. yüzyılda Amsterdam’da yapılan kanal UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi. Amsterdam’ın denize yakınlığı ve batı rüzgarlarına egemen olması nedeniyle okyanus iklimi bulunmaktadır. Amsterdam gece hayatı ile ünlüdür. Her zevke uygun büyük veya küçük, modern ve konforlu işyerleri var. Her yıl bu şehirde Avrupa çapında sanatçıları cezbeden bir festival var. Amsterdam’daki en eski yapı 1306 yılında inşa edilmiş olan Oude Kurk (Eski Kilise) ve 1425’te inşa edilen en eski ahşap bina Het Huoten Hughes’tir. Bu yapı kentteki en iyi korunmuş iki yapıdan biridir. Ayrıca, bu güzel şehre gelenler mükemmel mutfağını tadabilir. İlginç bir gerçek daha Amsterdam – böreğin doğduğu yer.

6. Rio de Janeiro, Brezilya

Brezilya’da, “Tanrı dünyayı altı günde  yedinci gün ise Rio’da yarattı” ifadesini duyarsınız. Rio olarak da bilinen Rio de Janeiro, Brezilya’nın ikinci büyük şehri ve Güney Amerika’nın üçüncü büyük metropolüdür. Rio, doğal ortamı ve mükemmel plajları nedeniyle güney yarım kürede en çok ziyaret edilen ve en sevilen yerlerden birisidir. (Bossa Nova ve Balaneirio). Şehrin dünyaca ünlü olan iki önemli özelliği var. Bunlar futbol ve dans (Samba). Rio de Janeiro’da her yıl dünyanın en muhteşem karnavallarından birine ev sahipliği yapar. Ayrıca, 2014’te Dünya Kupası’nın ev sahibi ülke olan Brezilya ve 2016’da Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları yapıldı. Rio, Brezilya’nın önemli bir kültür merkezi. 1999’dan beri kent, Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Brezilya Milli Kütüphanesi, dünyanın en büyük 8. kütüphanesi ve tüm Latin Amerika’nın en büyük kütüphanesi olarak kabul edilmektedir.

7. Lizbon, Portekiz

Lizbon, Portekiz’in başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. Bu şehrin mimarisi son derece çeşitlidir.  Romanesk ve Gotik’ten Barok ve postmodernizme. Lizbon Avrupa Birliği’nin 11. en kalabalık şehri, ticaret, eğitim, eğlence, medya ve sanat alanında dünyada önemli bir yere sahiptir. Şehir, dünyanın en eski kentlerinden biri olarak tanınmaktadır. Bu, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Lizbon’un birçok turist tarafından sevildiği önemli bir gerçektir.

8. Prag, Çekya

Prag, sadece Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri değil aynı zamanda başkentidir. Rönesans’ın mükemmel mimarisi ile Avrupa Birliği’nin 14. büyük şehridir. Rönesans, yeni araştırma ve keşif arayışı ile karakterize edildi. Bu nedenle Prag, muazzam eğitim kurumları nedeniyle görülmeye değer. En ilginç gerçeklerden biri Prag’ın yaşı 1100.  Şimdilik bu şehirde yoğunlaşmış etkileyici tarihi miras hayal edin. Bu nedenle,üstteki Prag, dünyadaki en güzel 10 şehir listemizde yer almaktadır.

9. Paris, Fransa

Paris, aşk ve romantizm şehri.. Şüphesiz dünyanın en iyi ve en güzel şehirlerinden biridir. En ünlü mimari yapı  Eyfel Kulesi özellikleri, bu güzel şehri yansıtıyor. Ayrıca Fransız peyniri de denenmesi gereken tatlar arasında yer alır. Paris Fransa’nın başkenti olduğundan, Fransız Devrimi’nden başlayarak, ülkedeki tüm önemli siyasi olayların merkezi olmuştur. Ve hâlâ merkezidir. Fransa esas olarak bu inanılmaz güzel şehir nedeniyle ünlüdür. Muhteşem parfüm ve gurme mutfağının kökenleri Paris’ e dayanır.

10. Venedik, İtalya

Venedik, İtalya’nın kuzey doğusundadır ve 2014 yılında dünyanın en güzel şehri şeçilmiştir.  Bu şehir eşsiz olduğu kadar güzeldir. bu şehrin  dünyada hiçbir benzeri yoktur. Dünya Miras Alanı olarak ilan edildi. Burayı ziyaret eden tursitler bu şehirden”Su Şehri”, “Maskeler Kenti”, “Köprü Kentleri” ve “Şehir Kanalı” gibi cümleleri  ile bahsederler. “Times Magazine” dergisine göre, Venedik Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Venedik zengin bir mimari mirasa sahiptir. Çoğunlukla mimari yapıda bir Gotik tarz vardır, Bu tarz kentteki binaların çoğunda görülebilir. Ayrıca, Venedik’in mimari görünümünde, Rönesans ve Barok karışımınıda bulabilirsiniz. Venedik, dünyadaki en müzikal şehirlerden birisidir. Bu şehir her şeye sahiptir: romantik bir tekne gezisi, müzik, mimari ve mükemmel yemekler.

Bu nedenlerle Venedik haklı olarak dünyanın en iyi 10 en güzel şehrinin listesine girdi.

Bu en güzel şehirlerin her birine hızlı ve güvenli bir şekilde gitmek için Türkiye’ den birçok uçuş seçeneği bulunmaktadır.

 

 


Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
1
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
GeziveGo
hello@gezivego.com Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format