Dublin Gezi Rehberi


Geniş bir koy üzerinde yer alan Dublin şehri, kuzeyde Howth, güneyse ise Dalkey arasında uzanıyor. Liman bölgesine akan Liffey Nehri şehri ikiye bölüyor. Birkaç köprü ile şehrin kuzey-güney olarak bölünmesi sağlanıyor.

Dublin Gezi Rehberi

Geniş bir koy üzerinde yer alan Dublin şehri, kuzeyde Howth, güneyse ise Dalkey arasında uzanıyor. Liman bölgesine akan Liffey Nehri şehri ikiye bölüyor. Birkaç köprü ile şehrin kuzey-güney olarak bölünmesi sağlanıyor. Bu köprülerden en meşhuru O’Connel Köprüsüdür. Bağımsızlık öncesi dönemleri bir zamanlar İngiliz imparatorluğunun ikinci kenti olan Dublin, bugün zarif mimariler ve bakımlı park ve bahçeleri ile son derece şık bir şehirdir. İrlanda’nın başkenti Dublin dünyaya Yeats, Beckett, Joyce, Shaw ve Wilde gibi ünlü edebi figürleri vermiştir. 2010 yılında UNESCO Edebiyat Kenti olarak anılan Dublin’in yazılı geleneği, Trinity College’da daimi sergiyle birlikte olan Kells’in Kitapları ile M.S 800 yılına kadar uzanan devasa bir edebi tarih. Dublin’de şehir merkezi yürüyerek kolayca keşfedilebilir veya basit ulaşım ağı ile istediğiniz yere toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilirsiniz.

Dublin Gezilecek Yerler

Trinity College

trinity-college-dublin.jpg

Trinity College muhtemelen Dublin gezisine başlamak için en iyi yerlerden biridir. Başkentin tam kalbinde, inanılmaz bir tarihe sahip olan İrlanda’nın en eski üniversitesi Trinity College, 1592 yılında Queen Elizabeth tarafından kuruldu. 40 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen yapı, antik Arnavut kaldırımlı meydanları, bahçeleri ve parkları ile ünlüdür. Ayrıca yapı içerisinde Long Room’da 9. Yüzyıldan kalma el yazısı, paha biçilemez eserler ve 200.000 den fazla eski kitaplar sergilenmektedir.

Grafton Caddesi

grafton-caddesi.jpg

Trinity College’den kısa bir yürüyüş yaparak Dublin’in birinci alışveriş bölgesi olan Grafton Caddesi’ne çıkabilirsiniz. Grafton Caddesi’ndeki birçok farklı sokakta sokak sanatçılarının yetenek ve performanslarını gözlemleyebilirsiniz. Ünlü cadde, müzikal etkinlikler için harika bir yerdir. Ünlü U2 Bono’ya ev sahipliği yapan cadde hem Dublinliler hem de yabancı turistler için çok ideal bir yerdir.

Stephens Green

st-stephen-s-green-park.jpg

Grafton Caddesi’nin üst kısımlarında yer alan St. Stephen’s Green yeşile doymak için harika bir yerdir. 22 dönümlük park alanı, şehir merkezindeki şehir hayatının koşuşturmacasından uzakta sakin bir yerdir. Hava güzel olduğu zaman yerli halk dinlenmek ve gevşemek için çimlerin üzerine uzanır veya öğlenleri piknik yaparlar. Park alanı süslü bir çeşmeye, ördeklerin yer aldığı havuza ve üzerin bir köprüye ve bir çocuk alanına ev sahipliği yapıyor.

Dublin Küçük Müzesi

dublin-muze.jpg

Dawson Caddesi üzerinde yer alan müze, Dublin ve insanlarının hayatlarını nasıl yaşadığı ve geçen yüzyılda nasıl geliştiğini merak edenler için ideal bir yerdir. 2011’de açılan müze, U2 retrespektifini içeren bir dizi geçici sergi ve etkinlik ile kalıcı enstalasyonlara ev sahipliği yapıyor. Öte yandan John F. Kennedy’nin kullandığı kürsü dahil olmak üzere İrlanda tarihini yakından deneyimleyebileceğiniz pek çok eser müzede yer almaktadır.

İrlanda Ulusal Galerisi

irlanda-ulusal-galeri.jpg

Kildare Caddesi üzerinde yer alan Merrion Meydanı Batı girişinde bulunan İrlanda Ulusal Galerisi, Ortaçağdan günümüze Avrupa sanatının olağanüstü bir koleksiyonuyla birlikte dünyadaki en iyi İrlanda sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan şehrin kültürel cazibe noktalarından biridir. Müze binası İrlanda sanatına ayrılmış yedi oda, İtalyan ressamların eserleri, Shaw Odası ve Barok Odanın yer aldığı bölümlerden oluşuyor.

İrlanda Ulusal Müzesi

irlanda-ulusal-muzesi-1.jpg

İlk inşa edildiğinde bir Ordu Kışlası olan Ulusal Müze, 1997 yılında açılarak zengin eserlerin yer aldığı kültür-sanat açısından şehrin önemli turistik yerleri arasına yer almaya başladı. Koleksiyonlar arasında gümüş, seramik, mücevher, mobilya, İrlanda haute couture modası ve İrlanda askeri tarihini anlatan sergiler yer almaktadır.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format