Çözülmemiş Tarihi Gizemler Sonunda Çözüldü


Tarihin binyılı, bilim adamlarının hâlâ açıklayamayacağı sayısız gizemle bizi terk etti. Bununla birlikte, yeni teknolojiler sayesinde bunların bir kısmı sonunda çözülmüştür.

Gezivego’da , çağdaşlarımızın açmayı başardığı birkaç eski sırları seçtik.

(+Bonus) Hıristiyanlık hakkında şaşırtıcı bir gerçek bulmak için sonuna kadar okuyun!

12. Kaybolan Nazca Uygarlığı

15660160-Lneas_de_Nazca_Nazca_Per_2015-07-29_DD_54-1502616015-650-466f8ad3a8-1503499024.jpg

© wikipedia

Nazca halkı, Peru’daki Nazca Çölü yüzeyinde yapılan dev çizimler nedeniyle ünlendi. Bilim adamları, Nazca halkının bu jeoglifleri, hatlar boyunca ilerleyerek tanrılarla iletişim kurmak için kullandıklarını tespit etmeden, yabancı kökenleri hakkındaki teoriler vardı.

Uygarlıklarının yok olması yakın zamana kadar en az gizemli bir şeydi. Cambridge Üniversitesi araştırmacıları , ormansızlaşmanın neden olduğu bir kuraklıkla yenildiğini kanıtladı .

11. Paskalya Adası kafalarının yeraltı sırrı

15660110-collage44-1502786970-650-887355206e-1503499024.jpg

Easter Island’ın sırlarını ve taş putlarını çözdüğümüz için efsanevi Thor Heyerdahl’ateşekkür etmeliyiz . Adayı keşfetmek için bir sefer başlatacaktı.

Ayrıca, Moai başkanlarının aslında bazılarının yüksekliği 20 fit’e ulaşan cesetlerin bulunduğunu öğrenerek, alanda kazı yapan ilk kişiler oldu. Ancak en büyük keşif heykellerin o zamanların halkları arasında popüler olduğu düşünülen araçlarla yapılabileceğini kanıtlayan deneyiydi.

10. Şili’deki balina mezarlığı

Şili’deki Atacama Çölünün ortasında muazzam bir balina mezarlığı bulundu. Bilim adamları , bu kalıntıların, yaklaşık 20.000 yıl önce meydana gelen farklı zaman aralıklarına ait olduğu keşfedilene kadar balinaların böylesine yığın intiharına neden olabileceklerini anlamıyorlardı . Deniz devlerinin ölümü toksik alglerin çiçeklenmesinden kaynaklanıyordu.

9. Odyssey’in bir kopyasında gizemli notlar

Homeros’un Odyssey’deki 500 yıllık bir kopyasında, bilinmeyen bir dilde garip el yazısı notlar bulunuyordu. İtalyan meraklıları Daniele Metilli ve Giulia Accetta , notaların Jean Coulon de Thévénot tarafından keşfedilen tuhaf bir kısaltma türü olduğuna karar verdi.

Sadece en yeni teknolojik gelişmeler ve tam veri erişimi keşif gerçekleşmesine izin verildi. Bununla birlikte, kısaltmanın anlamı çok daha ilginçti: sadece Yunanca bir Fransız çeviriydi.

8. Florida’daki siyah düdük

15659960-sinkholemastodon-1503480392-650-4cde8647b2-1503499024.jpg

 

Arkeologlar, yıllarca Tallahassee’nin güneyinde, Aucilla Nehrindeki düdeni biliniyorlardı. Çok karanlık olduğu için Florida Eyalet Üniversitesi’nden profesör olan Jessi Halligan’ın araştırma yapmasına karar verilmeden orada hiç dalış yapılmadı.

Projesi beklenmedik sonuçlar getirdi : Dalış seferi, insan araçları tarafından uzun oyuklar bırakılmış mastodon muşrakları buldu ve yakınlarda da bulundu. Keşif, insanların başlangıçta 14.500 yıl öncesinden düşündüğünden çok daha önce Florida bölgesinde yaşadıklarını ortaya koyuyor.

7. Yunanlıların ilk bilgisayarı

15659610-collage1-1502354395-650-62bebf60ee-1503499024.jpg

Antikythera mekanizması dünyanın ilk bilgisayarı olarak adlandırıldı. M.Ö. 80-50 yıllarında batmış bir gemide bulundu. Ahşap kutu çürümüş ve metal parçalar aşınmış durumda.

Sadece son zamanlarda bilim adamları nihayet öğrenmek için yönetilen sahip amacını : Bir navigasyon cihazı oldu. O zaman bu kadar sofistike bir makinenin var olabileceği şaşırtıcı. Bir diğer böyle mekanizma sadece binyıl sonra keşfedildi.

6. Kambis II. Kayıp Ordu

15659910-collage3-1502354407-650-5dc57c08cc-1503499024.jpg

M.Ö. 524’te İran Kralı Cambyses II ordusu Etiyopyalılara karşı hareket etti. 50 binden fazla asker vaziyete hak kazandı, ancak hepsi bir iz bırakmadan kayboldu, geride sadece bir efsane kaldı.

Bilim adamları Angelo ve Alfredo Castiglioni , efsanevi ordu kalıntılarını buldular ve 13 yıllık zorlu çalışma döneminde savaşçıların sadece yok olmamakla birlikte şiddetli bir kum fırtınasında öldürüldüğünü kanıtlıyorlardı.

5. Bosham Kafası

En tartışılabilir bulgular bile modern teknolojiler kullanılarak tespit edilebilir. Örneğin, Bosham Head, kötü durumundan dolayı 2 yüzyıl boyunca isimsizdi.

Lazer taraması geçtiğimiz günlerde 350 kiloluk başlığın büyük bir Roma İmparatoru Trajan heykeline ait olduğunu tespit etmede yardımcı oldu . Şimdi heykelin Chichester Limanı’ndaki yolcuları selamladığı düşünülürken, baş Roma Britanya’nın en önemli kalelerinden biri haline geldi.

4. Ölüm Vadisi’nde “dolaşan” kayalar

Death Valley, California’daki taşları gören herkes cildini tarıyor hissettiriyor, çünkü onlardan uzaklaştığında hareket ediyor gibi görünüyorlar.

Ralph Lorenz , kışın taşların etrafında bir buz kabuğunun oluştuğunu kanıtlayana kadar bu fenomenin herhangi bir açıklaması yoktu . Çözünce, kayalar rüzgarlardan dolayı kaymaya başlarlar.

3. III. Richard’ın ortadan kaybolan mezarı

III. Richard’ın mezarı yıkıldı ve cenazesi, gömüldüğü manastır özel bir girişimci tarafından satın alındığında nehre atıldı.

Leicester Üniversitesi’nden bilim adamları ortaya çıktıkça, mezarı boşuna değil de bulacaklarını umuyorlardı. Onların iddialı projesi başarılıydı ve DNA testi, buldukları kalıntıların aslında Richard III’ün kalıntıları olduğunu gösterdi.

2. Mary Celeste’nin kayıptı mürettebatı

Mary Celeste mürettebatı ya da herhangi bir hasar iz bırakmadan 1872 yılında bulunan ünlü hayalet gemi oldu.

Andrea Sella , fenomeni açıklayan bir deney gerçekleştirdi  . Geminin kargo bölümünde yaklaşık 1,700 varil alkol vardı ve ateş yakalandı ve görünmez bir patlama yaptığı “meydana gelebilirdi. Bu arada bir ateş duvarına serin bir hava dalgası gelir ve böylece hiç ateş ya da kurum kurmazdı. Mürettebat gemiyi terk edebilir ve denizde canlanmış olabilir.

1. Eski Mısır helikopteri

Osiris tapınağındaki Abydos hiyeroglifleri, bir helikopterin, bir tankın ve aralarında bir jet olduğu iddia edilen sembollerden dolayı büyük tartışmalara neden oldu. Eski Mısırlıların gizli bilgileri hakkında birçok sonuç teorisi vardı.

Bununla birlikte, bilim adamları orijinal hiyeroglifleri geri yüklemeyi ve zaman ve bozulma yüzünden “sıkıştı” lığını kanıtlamayı başardı . Beynimiz bizi tanıdık şekilleri görmek için kandırdı.

Bonus: Danimarka, Hıristiyanlığı inandığımızdan çok daha erken kabul edebilirdi

Amatör arkeolog Dennis Holm’un sürpriz bir bulgu, Danimarka’daki en önemli tarihsel olaylardan biri olduğu ortaya çıktı. Dennis, 2016 yılında, metal dedektörüyle Funen adasında arama yaparken, sonradan Çarmıhta İsa olmaya kararlı olan altın bir kolye üzerine tökezledi  . Bu, ülkedeki Hristiyanlığın en eski sembolü olup, şimdiye kadarki en eski sembol olan Jelling Stones’un neredeyse yarım asrı aşmasına yol açtı. Bulgu, şimdi Danimarka’nın Ladby kentindeki Viking Müzesi’nde sergilendi ve Hıristiyanlığın tarihi buna göre yeniden yazılmakta.

 


Emoji ile Yorumla

OMG OMG
1
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
1
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format