Burda Yaşamak İstermiydiniz ? Dünyanın en soğuk şehri Yakutsk -71


Bu sıcaklarda içinizi serinletecek Yakutsk ‘ yi daha yakından tanıyalım ?

Yakutksy -60 dereceyi bulan sıcaklığı ile dünyanın en soğuk şehridir. Sibirya’ da kuzey kutbundan 450 km uzaklıktaki bu şehir okadar soğuk kı -45 derecelerdeki hava sıcaklığı şehrin sakinleri  için sıcak kabul ediliyor. Sıcaklığın bu kadar düşük olduğu bu şehirde inanılmaz gibi gelebilir ama tam 260 bin kişi yaşıyor.

260 bin nufuslu bu şehrin bu kadar popüler olmasının nedeni, zengin yeraltı kaynaklarına sahip olmasından kaynaklıyor. Dünya pırlanta rezervlerinin, %20 si bu şehirde bulunuyor.  Ayrıca altın ve kıymetli madenler açısından oldukça zengin bir kent. Hatta şehir periyodik cetveldeki bütün elementleri barındırıyor.  Bir efsaneye göre de yaradılış tanrısı doğal kaynakları yaymak için Yakutsk ‘a geliyor.  Burada soğuktan elleri donmuş ve elindeki bütün elementleri buraya düşürmüş.

Bölgede herhangi bir ekin yetiştirilemediğinden, bu kentte heryerde balık ve et pazarları var. Üstelik pazarda satılan herşey derin dondurucudan çıkarılmış gibi. Ocak ayında ortalamasıcaklığı -40 derece olan ağır endüstri ve kürk işleme sanayi gelişmiş olan şehirde, giyim üzerine üretilen herşey; terlik ve iç çamaşırı dahil ya yünden yada tiftikten yapılmaktadır.  Dünya dışı bir sıcaklık ortalamasına sahip olduğundan kürt giymeden dışarı çıkmak gibi bir şansınız yok.  Aksi halde her an sokakta donabilirsiniz. 

Ülkede demiryolu yok. Don olmayan aylarda ulaşım lena nehri ile sağlanıyor. Ayrıca son yıllarda lenin döneminde Sibirya hapishanelerine gönderilen mahkumlar tarafından yapılan 2000 km lik yol bulunuyor. Böylece halk ulaşımı arabalarla sağlayabiliyor.  Arabalar genellikle 2.el japon arabaları.  Araba sahipleri araçların motorlarına yaza kadar çalıştırmak zorunda.  Araç sahipleri arabalarının motorlarını en fazla yarım saat durdurabilirler. Daha fazla durduğu zaman araba buz dağı haline gelir ve yaza kadar çalışması neredeyse imkansız hale gelir. Ayrıca devamlı çalışan araba motorları yüzünden egzoz gazları şehrin tepesinde kalın bir buhar tabakası oluşturur.  Dondurucu soğuğa rağmen hayat durmuyor. Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık -52 derecenin altına inmediği sürece, tatil edilmiyor. Türkiye ‘de özellikle büyükşehirlerde sıcaklık -3 olduğunda okullar hemen tatil edilebiliyor. 

Yakutsk sakinleri bölgede yaşayan her kişinin kendini için sahipleneceği sayıda göl ve nehir bulunduğunu iddia ediyor. Bu bölge rus tarihinde ise Lenin ve Stalin gibi liderlerinde belli dönem yaşamak zorunda kaldığı bir politik sürgün şehri olarak biliniyor.  Guiness rekorlar kitabına adını yazdıran şehir dünyaca ünlü fotoğrafçıların sık sık fotoğraf çekimi geldiği bir cazibe merkezi durumundadır. 

Dünyanın en soğuk şehri Yakutsk ‘ ta mezar kazmak bile 3 gün sürüyor.  Mezar yerinde kömür yakılıyor ve birkaç saat sonra ateş kenara itilip eriyen toprak,  10 – 15 cm kazılabiliyor. Ardından açılan bu derinlikte yeniden kömür yakılıyor. Bir kaç saat sonra yeniden kazılıyor. Bu işlem oltalama 3 gün boyunca 2 metre derinliğe ininceye kadar devam ediyor.

Sokaklarda görüntü olsun diye banklar var.  Fakat buz tuttuklarından dolayı kimse oturmuyor. Ayrıca şehirde buzdan yapılmış onlarca heykel var ama merak etmeyin. Sıcaklar 0 derecenin altına hiç düşmediği için erimiyor.  Burada hemen hemen herkesin geyik kürkü çizmesi var. Kadınların kinde az birşey süslü oluyor. Dünyanın en soğuk şehrinde yaşam klasik, spor, topuklu ayakkabı ile mümkün değil. 

Bu şehirde ısınma doğalgaz ile yapılıyor. Evet yanlış duymadınız. Peki fatura ne kadar geliyor dersiniz ? Korkmayın öyle abartılacak bir fatura ödemediyor kent sakinleri. Yakutsk kentinde her mahalle de doğalgaz yakım merkezi var. Sıcak su boruları ile tüm şehre yayılıyor. Bu şehirdeki ısıtma sistemi sayesinde faturalar Türk parası  ile 150 ₺ standart olarak geliyor.  Hikayeyi biraz abartmışız gibi gelsede koşullar burda gerçekten zorlu. 

Mesela Yakutsk ‘da kimsegözlük kullanamıyor. Çünkü – 50 derece soğuklarda gözlüğün metali veya plastiği teninize yapışıp çıkartmaya çalıştığınızda derinizi yırtıyor. Hatta şehrin soğukluğunu tam olarak anlamak isteyenler, dışarda bir fincan kahveyi havaya savuruyorlar. Ve yere kahve kristalleri halinde düşüyor. Yakutsk a bağlı bir köyde 2011 verilerine göre ölçülen en düşük sıcaklık -71.2 derece olarak ölçülmüş. Bu veri dünyanın en soğuk yerinin kutuplar değil Yakutsk olduğunu gösteriyor. 


Emoji ile Yorumla

OMG OMG
1
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
11
Gezgin
Harika Harika
2
Harika
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
GeziveGo
hello@gezivego.com Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format