Bükreş Gezilecek Yerler


Turistler için en doğurgan ve ilginç coğrafyalardan biri olan Balkanların önde gelen başkentlerinden biri Bükreş. Romanya’nın güney bölgesinde yer alan ve en kalabalık kenti olan Bükreş, iki milyon nüfusuyla uzaktan oldukça sakin gibi gözüküyor.

Bükreş Gezi Rehberi

Turistler için en doğurgan ve ilginç coğrafyalardan biri olan Balkanların önde gelen başkentlerinden biri Bükreş. Romanya’nın güney bölgesinde yer alan ve en kalabalık kenti olan Bükreş, iki milyon nüfusuyla uzaktan oldukça sakin gibi gözüküyor. Fakat hareketli yapısı ve renkli gece hayatıyla oldukça farklı bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Şehir mimari özellikleri ve geniş cadde yapılarıyla Fransa’nın Paris şehrine benzetiliyor. Bu da bize bir şeyler vadeden heyecan verici bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi yapısı ve gece hayatı en dikkat çekici özellikleri olarak öne çıkıyor.

Bükreş Gezilecek Yerler

Calea Victoriei

calea-victoriei.jpg

Kentlerin caddeleri onlar için hayati bir önem taşımakta. Bükreş’in de kalbi burada atıyor diyebiliriz. Anlamı “Zafer Yolu” demek olan cadde, etrafında birçok alışveriş merkezi ve eğlence mekanı ve otel barındırıyor. Bükreş’i dolaşmaya buradan başlayabilir ve cadde üzerinden keşfedeceğiniz mekanlarla kendi rotanızı çizebilirsiniz.

Bükreş Parlamento Sarayı

bukres-parlamento-sarayi.jpg

Devletler bazen büyüklüklerini ve siyasi güçlerini göstermek için ihtişamlı binalar inşa etmekteler. Bükreş Parlamento Sarayı, Bükreş’te mutlaka uğramanız gereken böyle bir mekan. Saray ya da aslında meclis binası, dünyanın en büyük ve en çok paraya mal olmuş parlamento binasıymış. Tam karşısından güzel bir fotoğraf yakalayabileceğiniz devasa yapı, gerçekten etkileyici bir görünüme sahip. Devasa boyutlarına rağmen oldukça zarif bir yapı inşa etmeyi başarmışlar. Binayı yaptıran Romen diktatör Nikolay Çavuşesku, inşaatı henüz tamamlamadan vefat etmiş ve içerisinde bazı bölümler hala yenilenmeye devam ediyormuş.

Lipscani

lipscani.jpg

Eflak beyi olarak Fatih Sultan Mehmet’le savaşan Kont Drakula’yı hepiniz duymuşsunuzdur. İşte bugün “Eski şehir” olarak anılan bu bölge Kont Drakula ya da Prens Vlad zamanında kurulmuş ve o zamandan günümüze kalmış tarihi yapıları içeriyor. Farklı mimari tiplerdeki binalarla gelişerek günümüze kadar gelen şehrin bu eski bölgesi, oldukça etkileyici bir görselliğe sahip. Yürüyüş rotanız boyunca çeşitli yerlere konumlanmış güzel restoranlar da sizi ağırlamak için sıraya girmiş. Bunun yanında alış-veriş merkezleri, sanat galerileri de bölgede gezebileceğiniz diğer mekanlar.

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

dimitrie-gusti-koyu.jpg

Şehrin kırsal güzelliklerini deneyimlemek isteyenler için oldukça şirin bir mekan burası. Geleneksel Romen köy hayatının izlerini taşıyan mekan, Herastrau Parkı’nın içerisinde bulunuyor. Çok sık görmeye alışık olmadığımız bir müze türü aslında. Buradaki yapılar 17 ve 20. Yüzyıllar arasında inşa edilmiş ve yerleşimcileri tarafından terk edilmiş. İçinde evler, değirmen ve kilise bulunuyor. Kuruluşundan beri farklı zamanlarda yerleşim yeri olarak kullanılıp farkı zamanlarda turistlerin ziyaretine açılmış bölge, bu yaşanmışlıkların izlerini hissettiğinizde gezintiden aldığınız zevki arttıran bir etkiye sahip.

Romanya Ulusal Sanat Müzesi

ulusal-sanat-muzesi.jpg

Avrupa ve Balkan şehirlerinde tarih boyuna müzeciliğe büyük önem verilmiş. Bunun sonucunda çok zengin içerikli ve gezmesi keyifli müzeler bulabiliyorsunuz. 1837 yılında inşa edilerek uzun bir süre kraliyet sarayının bir bölümü olarak işlev görmüş yapı, orta çağ ve modern sanata ilgi duyanlar için gezilebilecek bir mekan. Bu alanda derin bir ilginiz olmasa bile müzeyi gezdikten sonra hafızanızda çok renkli bir manzara kalıyor ve tüm gezinizi daha da canlı bir halde hatırlamanızı sağlıyor diyebiliriz. Bizce Bükreş’te ziyaret edilmesi gereken mekanlardan birisi. Müze, Devrim Meydanı’nın içerisinde bulunuyor.

Roman Patriarkal Kilisesi

roman-patriarkal-kilisesi.jpg

Küçük boyutlarda ve oldukça hoş bir görünüme sahip kiliseyi izlemeye ve fotoğraflamaya doyamadık. Kuleleri, kemer ve sütunların yer aldığı ön cephesi ve üst kısmındaki renkli mozaiklerinin hepsi ayrı güzelliğe sahip yapı 17. Yüzyılda inşa edilmiş. İçindeki birçok eser tahrip edilmiş fakat daha sonra orijinallerine uygun biçimde tekrar icra edilmiş.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
1
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
1
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format