Budapeşte Gezi Rehberi


Macaristan’ın başkenti ve “Doğu’nun Paris’i” olarak anılan Budapeşte, Avrupa’nın kültürel açıdan önemli metropol şehirlerinden biridir. Çok sayıda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Budapeşte Gezi Rehberi

Macaristan’ın başkenti ve “Doğu’nun Paris’i” olarak anılan Budapeşte, Avrupa’nın kültürel açıdan önemli metropol şehirlerinden biridir. Çok sayıda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ev sahipliği yapıyor. İlk yaşam belirtileri Taş Devri’ne kadar uzanıyor. 1872 yılında ise Buda ve Pest-Macar idari, ticari ve endüstriyel merkezi haline gelmek üzere bağımsız olan üç kasabanın birleşmesiyle resmi olarak kuruldu. Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir, çarpıcı mimarisi ve termal kaynaklarıyla ünlüdür. Kaplıcalarından bazıları tarih öncesi dönemden beri terapi amaçlı kullanılmıştır. Bugün Budapeşte, dünyadaki sayısız tarihi mekânlara, müzelere, sanat galerilerine, spor salonlarına ve stadyumlarına sahip. Her yıl 20 milyondan fazla yerli ve yabancı turistik ziyaret ettiği Budapeşte mutlaka görülmesi gereken destinasyonlardan biridir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Kale Tepesi

budapeste-kale-tepesi.jpg

Tuna Nehri üzerinde yükselen Kale Tepesi, kentin en önemli ortaçağ dönemi anıt ve müzelerinden çoğuna ev sahipliği yapıyor. Bu etkileyici yapıların en muhteşem örneği, şehrin pek çok yerinde olduğu gibi geceleri muhteşem bir şekilde aydınlatılan 200 odalı büyük bir saray olan 18. Yüzyılda inşa edilen Buda Kalesi’dir.

Güzel Sanatlar Müzesi

budapeste-guzel-sanatlar-muzesi.png

Kentin en önemli sanat galerisi olan Güzel Sanatlar Müzesi aynı zamanda Avrupa’da bulunan Eski Ustalar’ın en büyük eser koleksiyonlarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. İtalyan, İspanyol ve Hollanda tabloları, klasik etkilere sahip olan 19. Yüzyıldan kalma muhteşem bir mimari binada sergileniyor. Dekoratif geniş odaları, zarif dolapları ve Rönesans Salonu gibi mimari açıdan ilgi çeken yerleri mevcut. Müze, Mısır Sanatı, Antik Sanat, Eski Heykeller Galerisi, Eski Ressamlar Galerisi, Modern Koleksiyon ve Grafik Koleksiyonu olmak üzere altı bölümden oluşuyor.

Ulusal Müzesi

budapeste-ulusal-muzesi.jpg

Macar tarihini tüm yönleriyle ele alan koleksiyonlara ev sahipliği yapan müze ayrıca Taş Devri’nden Roma Çağı’na ve Orta Çağın başlarına kadar ülkenin öncesi ve ilk tarihine yönelik muazzam eserleri içeriyor. Ülkenin bağımsızlık mücadeleleri ve tarihi üzerine eserlerin yanı sıra Türk silahlarıyla ilgili birçok sergi ve eser ile kentin önemli bir kültür-sanat yerlerinden biridir. Müzik meraklıları için daha sonradan eklenen Franz Liszt’a ait olan Beethoven’ın piyanosu burada görülmeye değer bir başka eserdir.

Kahramanlar Meydanı ve Binyıl Anıtı

budapeste-kahramanlar-aniti.jpg

Güzel Sanatlar Müzesi’nin mimari Albert Schickedanz’ın eseri olan göz alıcı meydan, Macar binbaşı Monument, Cebrail meleğin bir figürü ile taçlandırılmış 36 metrelik bir sütun ile tamamlanıyor. Sütunu çevreleyen sarnıçlar, Magyar Prens Arpad’ı ve onun altı savaşçısını temsil eden bronz atlılar ile dekor edilmiştir. Sütunlar arasında Macar yöneticilerin heykelleri meydana aslında Macar tarihine atfedilen bir anlam katmaktadır.

Woodland Parkı

woodland-park.jpg

Güzel bir göle sahip olan Woodland Parkı, Budapeşteli yerel insanlar ve turistler için popüler bir dinlenme yeridir. Yaklaşık 302 dönümlük bir alanı kaplayan park alanı, ünlü Fransız peyzaj mimarı olan Nebbion’un tasarımıyla 19. Yüzyılda tasarlandı. Park içerisinde Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı olmak üzere iki büyük sanat müzesi dahil olmak üzere çok sayıda kültürel ve dinlence tesisleri yer almaktadır.

Margaret Adası

margaret-adasi.jpg

2.4 kilometre uzunluğunda ve 503 metre genişliğindeki Margaret Adası, Budapeşte’nin birçok yerli halkı için rekreasyon merkezidir. Termal kaynakla beslenen şifalı suları, bakımlı bahçeleri ve birçok tarihi bina kalıntıları, her gün çok sayıda ziyaretçiyi buraya çekiyor.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format