Bratislava Gezilecek Yerler


1993 yılında Çekoslovakya’nın dağılmasıyla bugünkü Slovakya’nın başkenti olan şehir, tarih boyunca farklı devletlerin himayesinde önemli bir merkez olarak yer almış.

Bratislava Gezi Rehberi

1993 yılında Çekoslovakya’nın dağılmasıyla bugünkü Slovakya’nın başkenti olan şehir, tarih boyunca farklı devletlerin himayesinde önemli bir merkez olarak yer almış. Bu süreç içerisinde birçok güzelliği kendinde toplamış olan şehir en renkli Avrupa kentlerinden biri olarak gösteriliyor. Farklı unsurların etkisiyle şehirde geniş bir yemek kültürü, mimari doku yelpazesi oluşmuş. Şehirde turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölge ise Stare Mesto (Eski Şehir) olarak adlandırılan tarihi bölge. Burada gezerken kendinizi eski yüzyılların büyüsü içerisinde hissediyorsunuz. Birçok heykelle birlikte görkemli ve bunun yanında yer yer çok renkli binalara sahip olan şehir, içinden geçen Tuna Nehri ile birlikte olağanüstü bir güzellik kazanıyor. Bu bölgeleri tekrar tekrar gezip güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava Kalesi

bratislava-kalesi.jpg

Bu küçük ama muazzam güzellikteki şehrin simgesi durumunda olan Bratislava Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kalenin tarihi 9. Yüzyıla kadar gidiyormuş fakat gördüğü hasarlar sonucu, özellikle Avrupa’da büyük tahribat yaratan İkinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden inşa edilmiş. Tuna Nehri kıyısında yer alan kalenin oldukça etkileyici bir manzarası var. Kalenin yer aldığı tepeye tırmanması biraz zor olsa da oldukça keyifli ve güzel yollar boyunca hoş bir gezinti yapmış oluyorsunuz. Aynı zamanda içerisinde bir Tarih ve Arkeoloji Müzesi var. Şehir hakkında tarihi bilgilere ulaşabileceğiniz müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. 

Devin Kalesi

devin-kalesi.jpg

Şehirde yer alan bir diğer kale olan Devin ise çok daha eski bir yapı. Şehir merkezinin dışındaki Muranska bölgesinde yer alan kalenin tarihi milattan önce 5000’li yıllara kadar gidiyormuş. Bu bölgede birçok arkeolojik kalıntı turistler tarafından gözlemlenebiliyor. İki nehrin birleştiği stratejik bir konumda inşa edilmiş olan kale olağanüstü bir doğa manzarası sunuyor. Bu bölgede bisiklet de kiralayabiliyorsunuz. Bunun yanında restoran ve kafelerde de dinlenebilir ve çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. 

St. Martin Katedrali

martin-katedrali.jpg

Bratislava’nın en turistik mekanlarından biri olan katedral, 1452 yılında inşa edilmiş. Bu tarihten beri birçok devlet ve din büyüğünün ilgi odağı olmuş dini merkez, Avrupa tarihi açısından da büyük öneme sahipmiş. Oldukça ilginç ve etkileyici bir görünüme sahip yapıda yer altı mezarları da bulunuyor. 

Mavi Kilise (Aziz Elizabet Kilisesi)

mavi-kilise.jpg

Bezrucova Caddesi üzerinde bulunan kilise, 20. Yüzyılın başında Macar bir mimar tarafından tasarlanmış. Soluk mavi rengi ve mimari detaylarıyla büyüleyici bir görüntüye sahip kiliseyi izlemeye doyamıyorsunuz. İç kısmı da aynı soluk mavi renkte ve kilise oldukça sevimli bir görünüme sahip. Bu kiliseyi ve etrafında yer alan sokaklarla tarihi binaları mutlaka görmelisiniz.  

Eski Şehir (Old Town)

eski-sehir-bratislava.jpg

Avrupa’nın birçok kentinde olduğu gibi Bratislava’da da eski yerleşim birimlerinin yer aldığı bir bölge var. Burası yaya trafiğine kapalı olmakla birlikte birçok tarihi ve güzel yapı barındırıyor. Küçük bir meydanı bulunan Eski Şehir, çok sevimli evler ve sokaklara sahip. Burada yerel restoran ve kafelere uğrayabilir, serbest bir gezi yapabilirsiniz. Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali buraya yakın olduğu için bir arada ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında bir de Hlavne Meydanı var.

Ufo Gözlem Kulesi (Novy Most)

ufo-gozlem-kulesi.jpg

İsminden bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir uzay istasyonunu andırsa da aslında burası şehri gözlemleyebileceğiniz en yüksek yapı. Tuna Nehri üzerindeki köprünün üstüne kurulmuş olan kule ismini şeklinin ufoya benzemesinden alıyor. Burada aynı zamanda çok kaliteli bir restoran yer almakta. Hem şehri kuşbakışı gözlemleme fırsatı bulabilir hem de hoş bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
1
Gezgin
Harika Harika
1
Harika
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format