Berlin Gezi Rehberi


Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda siyasetin, kültürün ve bilimin önemli bir merkezidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan sanat eseri, yüzlerce galeri, etkinlik ve müzeyi kapsayan Müzeler Adası

Berlin Gezi Rehberi

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda siyasetin, kültürün ve bilimin önemli bir merkezidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan sanat eseri, yüzlerce galeri, etkinlik ve müzeyi kapsayan Müzeler Adası ile kültürel açıdan dikkat çeken Berlin, ayrıca ünlü Berlin Operası ve Berlin Filarmoni Orkestrası’na da ev sahipliği yapıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ahır tahrip edilen şehir bugün yeniden inşa edilerek modern mimarilere ve çağdaş bir yaşantıya kavuştuğu aşikardır. Berlin, yeni ve klasik mimarileri, dinamik eğlence hayatı, alışveriş, çeşitli spor aktiviteleri ve geleneksel kültürün muazzam bir karışımını sunuyor.

Berlin Gezilecek Yerler

Brandenburg Kapısı

Brandenburg-kapisi.jpg

Kentin sembol yapılarından biri olan Brabdenburg Kapısı on iki sütundan oluşan görkemli bir yapıdır. Toplam altı giriş kapısına sahip olan yapı şehrin dikkat çeken ilk Neoklasik yapısıdır.

Müzeler Adası

muzeler-adasi.jpg

Spree Nehri ve Kupfergraben arasında, 400 metre uzunluğunda bir yer olan Müze Adasında eski Berlin’e dair keşfedilecek pek çok şey var. 1830 yılında Taç Mücevherleri ve diğer kraliyet hazineleri için inşa ettirilen Eski Müze (Altes Müzesi) dahil olmak üzere şehrin en eski ve önemli müzelerinin bir çoğu burada yer alıyor. Sanat meraklıları için ayrıca 19. Yüzyıldan kalma güzel tabloları içeren koleksiyonlar Eski Ulusal Galeri de bulunuyor.

Berlin Duvarı Anıtı

berlin-duvari.jpg

1961 yılında doğudan batıya doğru göç eden mültecileri durdurmak için inşa edilen Berlin Duvarı tarihte acı bir hadise olarak hafızalarda yer edindi. 1989 yılında parçalanan dört metre yüksekliğindeki duvar, inşa ediğinde 155 kilometre uzunluğunda, 293 gözlem kulesi ve 57 sığınak barındırıyordu. Bugün ise, ayakta duran duvarın bir bölümü o dönemin acı yüzünü göstermek amaçlı anıt olarak ayakta duruyor.

Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg-sarayi.jpg

Berlin’in en eski ve en büyük Prusya mülkü olan saray 17. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edildi. Güzel restore edilmiş bu görkemli saray, 50 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesi ve 1712’de eklenen zarif Orangery ile birlikte pek çok önemli mimari özelliğine sahip. Sarayın görülmeye değer başlıca yerleri; Devlet Yemek Odası, Golden Galerisi ve zengin İngiliz Kalıntılarına ev sahipliği yapan New Wing bölümüdür.

Unter den Linden

under-den-linden.jpg

Berlin’in en ünlü caddesi olan unter den Linden, yerli halk için vazgeçilmez yerlerden biridir. Uzun yıllar boyunca yerli halkın ve turistlerin uğrak noktalarından biri olan cadde karşılıklı sıra sıra ağaçlarla çevrili, açık hava butik kafelerin yer aldığı hoş bir yerdir.

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt.jpg

Burası Berlin’in en büyük meydanlarından biridir. Kentin en güzel köşelerinden olan Gendarmenmarkt, Konzerhaus, Fransız Katedrali ve Berlin Katedrali olmak üzere üç büyük tarihi binanın hakimiyeti altında bir yer. Gece-gündüz şehrin en popüler yerlerinden biri olan meydanda çeşitli tiyatro ve konser gibi etkinlikler düzenleniyor.

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

kaiser-wilhelm-kilisesi.jpg

Berlin’in en ilginç sembol yapıtlarından biri olan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, 63 metrelik eski kiliseden kalma kule yapısına sadık kalınarak 1961 yılında inşa edildi. 1943 yılında tahrip edilen, ancak kalıntıları yeni kompleksin içine dahil edilen kilise binası bugün bir savaş anıtı olarak hizmet veriyor. İçerisinde mozaik kalıntıları, mimari kalıntılar ve ilgili döneme ait fotoğrafları içeren bir anıt salonuna ev sahipliği yapıyor. Berlin için önemli bir dönüm noktası olan kilise, kentin önemli görülecek yerleri arasında yer alıyor.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Muğla merkezden ben SEBAHAT. Slm bu web sitesi inan ki hayran bıraktı, şukuladım 11-01-2018 06:19:18

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format