Belgrad Gezilecek Yerler


Tarihimizle bütünleşen, bugün bize hem yakın hem de yabancı olan Balkanların önemli şehirlerinden birisi Belgrad. Daima canlı ve hareketli yapısıyla turistlerin ilgisini çeken şehir, Avrupa tarihi açısından da İstanbul ve Atina’dan sonraki ilk yerleşim 

Belgrad Gezi Rehberi

Tarihimizle bütünleşen, bugün bize hem yakın hem de yabancı olan Balkanların önemli şehirlerinden birisi Belgrad. Daima canlı ve hareketli yapısıyla turistlerin ilgisini çeken şehir, Avrupa tarihi açısından da İstanbul ve Atina’dan sonraki ilk yerleşim bölgesi olmak gibi bir özelliğe sahipmiş. İsmi “beyaz şehir” anlamına gelen kent, doğal zenginlikleri ve balkan insanlarına has sıcak demografik unsurlarıyla dünyanın birçok yerinden turisti ağırlıyor. Ekonomik olması ve gece hayatının yüksek dozda yaşanması da dikkat çeken diğer özellikleri. Uzun bir dönem Osmanlı idaresinde kalan şehirde Türk ve İslam eserlerinin kalıntıları da dikkatinizi çekiyor. Aynı zamanda Ruslarla sıkı bağlara sahip olan Sırpların başkentinde Ruslara ait birçok ize rastlayabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Aziz Sava Kilisesi

aziz-sava-katedrali.jpg

Belgrad’ın en büyük kilisesi olan bu yapı, bize çok tanıdık geldi. Özellikle kubbeleriyle ülkemizdekine çok benzer bir yapıyı izlediğiniz fikrine kapılıyorsunuz. Gerek dışarıdan gerek içerideyken oldukça etkileyici ve devasa görüntüsüyle nefesinizi kesiyor. Bunun sebebi İstanbul’daki Ayasofya’dan ilham alınarak yapılmış olmasıymış. Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahip kilisenin, Ayasofya’nın Müslümanların eline geçmesi sebebiyle burada yapıldığını ve ikinci Ayasofya olarak da anıldığını söyleyenler de var. Yapımı İkinci Dünya Savaşı yıllarına denk gelmiş olan kilise uzun bir süreçte büyük zorluklarla inşa edilebilmiş. Belgrad’ı ziyaret ettiğinizde bu kiliseye mutlaka uğramalısınız. 

Belgrad Kalesi (Kalemegdan)

belgrad-kalesi.jpg

Sava ve Tuna nehirlerinin kesiştiği bölgeye hakim olan kale, tarihte konumu açısından şehir için çok önemli bir yere sahip olmuş ve eşsiz bir manzaraya sahip. Burada keyifli bir yürüyüş gerçekleştirirken tarihi havayı soluyabilirsiniz. Birkaç gez gezmek isteyeceğiniz kadar güzel bir mekan. Kalenin içerisinde askeri müze, birkaç küçük kilise, bir adet Türk hamamı ve görkemli heykeller yer alıyor.

Knez Mihailova Caddesi

knez-mihailova-caddesi.jpg

Bir şehrin kalbinin attığı yer eski tarihlerde belki en güvenli yere konumlanmış olan kaleler ve çevresiydi. Fakat modern şehirlerde günlük hayat ve eğlence aktiviteleri büyük caddelerin etrafında akmakta. Knez Mihailova, Belgrad’ın merkezinde trafiğe kapalı bir cadde ve şehir sakinlerinin yoğun ilgisini çekiyor. Cadde boyunca birçok mağaza, yemek zinciri, lokantalar ve bunun yanında konser ve gösteri merkezlerinde ücretli ve ücretsiz etkinlikler sizleri bekliyor. Uluslararası bir üne sahip cadde Avrupa’nın en güzel caddelerinden biri olarak gösteriliyor.  

Cumhuriyet Meydanı (Republic Square)

cumhuriyet-meydani.jpg

Knez Mihailova Caddesinden sonra çok yakın bir konumdaki meydana uğrayabilirsiniz. Şehrin simgesi durumunda olan güzel bir meydan burası. 19. Yüzyılda dikilen, eski bir prensin heykeli etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Meydanın etrafında modern binaların yanı sıra tiyatro ve müze binaları bulunuyor. 

Nikola Tesla Müzesi

nikola-tesla-muzesi.jpg

Sırbistan’ın bilim sahasında övünç kaynaklarından biri olan Nikola Tesla için görkemli ve çok detaylı bir müze hazırlanmış. Aynı zamanda şehrin hava limanının da bu bilim insanının ismini taşıdığını hatırlatalım. Müzenin binasını ve görsel dokusunu izlemek güzel bir fikir olabilir, ama müzeden iyi bir şekilde yararlanmak istiyorsanız biraz hazırlık yapmanız gerekebilir. Yanınızda çocuklarınız varsa özellikle onlara iyi bir örnek sunmak açısından ziyaret edebileceğiniz hoş bir mekan.

Café Kozmeticar

kafe-kozmeticar.jpg

Belgrad’ın merkezinde yer alan Vracar bölgesindeki sevimli bir kafe ve restoran burası. Önceki yıllarda güzellik salonu olarak kullanılmış mekanda çok farklı kahvaltı seçeneklerinden gayet uygun fiyatlarla faydalanabilirsiniz. Geniş ve renkli bir bahçesi olan kafe, aynı zamanda hoş müzikleri, otantik yapısı ev ilgili personeliyle oldukça rahat hissettiğiniz bir mekan.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
1
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
1
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format