Bakü Gezilecek Yerler


Daima kardeş ülke olarak anılan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, son dönemlerde ekonomi, eğitim ve turizm kenti olarak dikkat çekiyor. Ülkenin en batısında bulunan şehir Hazar Denizi kıyısında konumlanmış.

Bakü Gezi Rehberi

Daima kardeş ülke olarak anılan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, son dönemlerde ekonomi, eğitim ve turizm kenti olarak dikkat çekiyor. Ülkenin en batısında bulunan şehir Hazar Denizi kıyısında konumlanmış. Sovyetlerin yıkılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ın hızla geliştiği dönemde parlayan başkent Bakü, son yıllarda Eurovision, Avrupa Grand Prix gibi uluslararası düzeyde etkinliklere imza atmayı başarmıştır. Konum ve doğan zenginlikler bakımından zengin olan şehir, tarih boyunca birçok farklı devletin egemenliğine girmiş olması bakımından birçok zengin eseri de barındırıyor. Yakın dönemde açılan Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı ile farklı bir yolculuk deneyimi yaşayarak bu şehri ziyaret edebilirsiniz.

Bakü Gezilecek Yerler

Şirvanşahlar Sarayı

sirvansahlar-sarayi.jpg

Muhteşem bir mimariye sahip olan saray, tüm detaylarıyla sizlere bir göz ziyafeti sunuyor. Kullanılan taşlar, sütunlar ve revnaklar oldukça etkileyici. Saray, farklı zamanlarda inşa edilmiş birden fazla bölümden oluşuyor. İkinci katı hükümdar ve ailesini ağırlıyorken, ilk katta ise bölgenin genel ihtiyaçları görülüyormuş. Bölgede yaklaşık yedi yüzyıl boyunca hüküm süren Şirvanşahlar Hanedanı’nın 15. Yüzyılda yaptırdığı saray, Bakü’nün en fazla ziyaret edilen görkemli tarihi eserlerinden. Bakü şehrinin tarihi merkezi olan “İçeri Şehir” bölümünde yer alıyor. İçerisinde tarihi kişiliklere ait özel eşyalar ve çeşitli dekorasyon yer alıyor. 

Kız Kulesi

kiz-kalesi.jpg

Bakü’nün en eski yerleşim yeri olarak gösterilen “İçeri Şehir” bölümü çok iyi korunmuş bir mekan. Burada Kız Kulesi ismiyle büyük bir kule bulunuyor. Yapılış hikayesi hakkında çeşitli rivayetler barındıran kule, bizim Kız Kulesi’ne pek benzemese de benzer bir mit her ikisini sarmalıyor. Zamanında güçlü bir kralın çok güzel olan kızıyla evlenmek istediği, fakat kızın buna razı olmayarak kuleye çıkıp kendini aşağı bırakarak hayatını sonlandırdığı ve isminin de buradan geldiği yönünde anlatılan masalsı hikaye, bize tanıdık geldi. Bunun yanında kule oldukça yüksek ve geniş bir yapıda. Yukarıdan Q şeklinde gözüktüğü söyleniyor. Buraya çıkarak tüm kenti gözlemleyebilir ve Hazar Denizi’nin sularını ayaklarınız altına alabilirsiniz. İçeride yer alan hediyelik eşya dükkanlarını da ziyaret edebilir ve kentin simgesi olan kuleden bir hatıra alabilirsiniz.

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

ulusal-guzel-sanatlar-muzesi.jpg

Bölgede yaşamış eski doğu halklarının bıraktığı mirasın yanında modern ve Avrupai hava da oldukça yaygın bir şekilde hissediliyor kentte. Bunun en güzel örneklerinden birisi de 19. Yüzyılda inşa edilmiş De Bure Sarayı ve Mariinski Kız Lisesi binaları. Bu iki bina 1943 yılından beri müze olarak hizmet veriyor. Sanat eserlerine ilgi duyuyorsanız veya farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bölgedeki birçok ülkeye ait zengin bir sanat koleksiyonunu barındıran müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Nizami Caddesi

nizami-caddesi.jpg

Bir şehrin yerleşik insanları ve ziyaret eden turistler için en önemli mekanlardan birisi alışveriş merkezleridir. Bakü’nün önemli alışveriş merkezlerinin bulunduğu, aynı zamanda etkileyici bir atmosfere sahip bir cadde Nizami Caddesi. Adını, Leyla ile Mecnun’u ilk olarak yazmış efsanevi şair Nizami Gencevi’den alıyormuş. Sadece yayalara ayrılmış bu özel caddede aynı zamanda tarihi bir doku hakim. Alışveriş için vakit geçirebilir, aynı zamanda birçok farklı yemek zincirinde yemek yiyebilir ve dinlenme imkanı bulabilirsiniz.

Bakü Hayvanat Bahçesi

baku-hayvanat-bahcesi.jpg

Büyük şehirlerde doğa dokusunu korumak için hayvanat bahçeleri kurulmakta. Bakü’de yer alan hayvanat bahçesi de turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Sovyetler Birliği döneminde kurulmuş olan bahçe aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanları korumak için çalışmalar yapılıyormuş. Oldukça geniş bir alana kurulmuş olan ve bakımlı durumda olan bahçeyi gezerken daha önce görmediğiniz birçok farklı hayvan türünü tanıyabilir ve yorulduğunuzda sizi ağırlayacak birçok tesiste dinlenebilir ve vakit geçirebilirsiniz.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
1
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format