Astana Gezilecek Yerler


Türk ve Doğu dünyasının yükselen şehri Astana, şaşırtıcı mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Şehir 1997’de başkent olduktan sonra büyük bir değişime girmiş. İsmini İstanbul’un da eski isimlerinden biri olan, başkent anlamına gelen Asitâne’den alıyor. 

Astana Gezi Rehberi

Türk ve Doğu dünyasının yükselen şehri Astana, şaşırtıcı mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Şehir 1997’de başkent olduktan sonra büyük bir değişime girmiş. İsmini İstanbul’un da eski isimlerinden biri olan, başkent anlamına gelen Asitâne’den alıyor. Geniş coğrafyası boyunca eski yüzyılların dokusunu gözlemleyebileceğiniz birçok şehre sahip ülkenin gelişmiş yüzü burası… Buraya yapacağınız turistik amaçlı ziyaretler sırasına hem gelecek on yılların önemli merkezlerinden birini izleme fırsatı bulabilir hem de Türk dünyasının her yerinden iş ya da turistik amaçlı gelen çok sayıda insanla yakından iletişim kurabilirsiniz. Geleceğe dönük düşünülerek inşa edilen devasa yapıların yanında, şehircilik adına iyi bir planlama yapıldığını da gözlemleme fırsatı bulacaksınız. Kazakistan’ın ihtiva ettiği geniş coğrafya da yatay ve insan doğasına uyumlu bir mimari anlayışın gelişmesine katkı sunmuş. Tam ortasından geçen nehir de şehre güzellik katan bir unsur olarak yer alıyor.

Astana Gezilecek Yerler

Bayterek Kulesi

beyterek-kulesi.jpg

Geçmiş ve geleceği aynı potada eritmek anlayışıyla düzenlenen şehirde birçok tarihi unsur modern mimariyle birleştirilmiş. Yaşam ağacı anlamına gelen Bayterek Kulesi ise şehrin kendi adına yapılan bir anıt yapıt. Astana’yı ziyaretiniz sırasına bu devasa yapıtı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu yapıtın, uzun yaşamın, bilgeliğin ve barışın simgesi olarak inşa edildiği söyleniyor. Kazakistan büyük bir yüz ölçümüne sahip olduğundan sıkışık bir mimari yerine geniş alanlar ve uzun yollar var. Yani araç tercih etmezseniz yürüyecek çok yolunuz var diyebiliriz. Astana’nın başkent olması anısına kulenin 97. Katı özel olarak hazırlanmış. Buradan tüm şehri izleyebiliyorsunuz. Ayrıca keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok aktivite alanına sahip bir mekan olduğunu söyleyebiliriz. 

Han Çadırı

han-cadiri.jpeg

Göçebe Türk tarihi ve yerleşik şehirler… Mekan ismiyle ve otağı andıran mimarisiyle zihinlerinizde hoş çağrışımlar uyandırarak sizi karşılıyor. Bu tarihi imgenin modern bir fikirle yola çıkarak çok iyi kullanıldığını düşünüyorum. Çok fazla yerde göremeyeceğiniz, bilim kurgu filmlerinde rastlayacağınız türden yaratıcı bir mimariye sahip. Kesinlikle Kazakistan’ın sizi şaşırtan yönlerinden biri olacak. Mekanın içinden hiç bahsetmedik. Burası alışveriş merkezleri, mini golf sahası gibi mekanlar bulunuyor. Ayrıca burada yer alan havaray ile eğlenceli bir yolculuk deneyimi geçirebilirsiniz. 

Barış ve Hoşgörü Piramidi

baris-piramidi.jpg

İnsanlık tarihinin çok eski zamanlarında birçok farklı coğrafyada sırrı hala çözülemeyen piramitlerin inşa edildiğini biliyoruz. Bunun yanında 20. Yüzyılda gelişen mimari imkanlar ve yeni arayışlar sonucu birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da modern piramitler üretilmiş. Şanslısınız ki bu akım son güzel ve orijinal örneklerinden birini Astana’da vermiş. Bu piramidi, etrafında dolaşarak izlemekten büyük keyif alacağınızı söyleyebilirim. Burasın ilginç özelliklerinden biri de 18 dine ait ibadet mekanı barındırmasıymış. Bunun yanında sosyal ve kültürel olarak birçok aktivite alanı barındırıyor. Opera salonu, müze, kafe-restoran ve kütüphane gibi bölümleri vakit geçirmeniz için harika imkanlar sunuyor. İçerideyken de ne kadar özel bir mekanda olduğunuz hissi sizi hiç bırakmıyor. 

Bağımsızlık Sarayı

bagimsizlik-sarayi.jpg

Piramide yakın bir konumda yer alan sarayı, küçük bir meblağ karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Yine farklı ve orijinal mimarisiyle dikkat çeken yapıda, Astana tarihiyle ilgili bir sinema gösterimi bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde Astana şehrinin gelecek yıllarda alması hedeflenen görünümü yansıtan devasa bir maket barındırıyor. Bu maketi görmek için ziyaret edebileceğiniz bir mekan. Bir ülkeyi ve şehri gezerken, sadece gözlemlemek yerine orasının tarihini, kültürünü ve gelecekteki ideallerini anlamak istiyorsanız Bağımsızlık Sarayı’nı ziyaret etmelisiniz. Burada bağımsızlık önemli bir kavram… Çünkü bölgedeki birçok Türk devleti 1992 yılında Rusya’dan bağımsızlığını kazanmış.

Nur Astana Camii

nur-astana-cami.jpg

Günümüzde bir Türk ve Müslüman şehrinden bahsediyorsak olmazsa olmaz yapılardan birisi görkemli bir camidir. Nur Astana Camii de kurulan bu yeni şehirde, bu amaçla inşa edilmiş. Bölgenin en büyük camisi olduğu söylenen yapı, bize uzaktan bakarken özellikle önünde yer alan havuzla Hindistan’ın Tac Mahali’ni andırdı. Orta Asya’ya has sade mimarisiyle dikkat çeken cami, Hz. Muhammed’e saygı adına yüksekliği 40 metre, minarelerinin boyu ise 63 metre olarak inşa edilmiş. Bunlardan ilki vahiy aldığı, ikincisi öldüğü yaşı simgeliyor. 

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
1
Gezgin
Harika Harika
1
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Editör
Hadigez.com | Gezi Rehberi ve Tatil Planlama Platformu

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format