Anksiyete nedir, Belirtileri nelerdir ?


Psikolojide anksiyete olarak bilinen kaygı; tehlikeli durumlarda vücudun savunmaya hazır olması gerektiğini haber veren bir sinyaldir. Doğal ve gerekli olan kaygı hissedilmeye başlandığı andan itibaren kalp atışı ve nefes alış verişi hızlanır, kaslara daha fazla oksijen gitmesi sağlanır. Bu sayede vücut tehlikeli durumlara karşı kendisini hazır hale getirir. Son derece doğal olan bu dürtü, günlük hayatta sorunlar ile baş etmek ve hayati sorunlar ile karşılaşıldığında hızlı karar vermek için gereklidir. Ancak kaygı duygusunun herhangi bir tehlike söz konusu değilken ortaya çıkması ve uzun süre devam etmesi durumu anksiyete bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin yaşam kalitesi ciddi oranda düşecektir. Peki, anksiyete bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Toplumda sıklıkla görülen anksiyete; fobik bozukluk, panik bozukluk, sosyal fobi ve akut stres reaksiyonu gibi diğer psikolojik rahatsızlıkların şiddeti yoğun olmayanıdır. Bu rahatsızlığın nedenleri ise kesin bir yargı ile ifade edilemez. Ancak kalıtsal faktörlerin pek çok hastalıkta olduğu gibi anksiyetede de etkisi olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, biyolojik ve çevresel bozuklukların da anksiyeteye neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu rahatsızlığıyaşayan bireylerde pek çok belirti meydana gelebilmektedir. Anksiyete belirtileri ise şöyledir:

Sürekli kötü bir şeyler olacakmış gibi hissetme ve panik duygusu
Nefes alış verişinin hızlanması
Terleme
Ellerde titreme
Kendini zayıf ve güçsüz hissetme
Kalp atışlarında hızlanma
Odaklanmada güçlük çekme
Mide problemleri ve hazımsızlık
Kaygıyı kontrol etmede güçlük
Uyku problemleri

Anksiyetenin bunların yanında sosyal çevreden kopma ve umutsuz hissetme gibi belirtileri de vardır. Bu rahatsızlığın tedavisi için tercih edilen yöntemler ise antidepresanlar ve psikoterapidir. İlaç tedavisi öncesi uygulanan psikoterapi uygulamaları hastalığın tedavisi aşamasında oldukça önemlidir. Çünkü psikoterapi uygulamaları olan bilişsel davranışçı terapi ve konuşma terapisi, kişinin anksiyeteyeneden olan düşünce kalıplarını irdelemesi ve sorunun çözümü için oldukça etkilidir. Anksiyete tedavisi için uygulanan ilaç tedavisi ise daha çok rahatsızlığın ileri safhalarını yaşayan kişilere uygulanmaktadır. Ancak ilaç tedavisi kişinin mevcut halini kısa süreli olarak düzelttiği için psikoterapinin önemi çok daha büyüktür.

Anksiyeteyi Yenmeye Hazır mısın…

Hak ettiğin hayatı yaşamaya başlamak için AnksiyeteTedavisi Seanslarına Bugün Başlayın. Appvice Online Psikolojik Destek Uygulaması Hakkında Daha FazlaBilgi Edinin.


Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
GeziveGo
hello@gezivego.com Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format