Ağrı Dağı – Iğdır


Ağrı iki tepeden oluşuyor, zirveleri yaklaşık 7 mil (11 km) uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 16945 feet (5.165 metre) yüksekliğe ulaşan Büyük Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek doruk noktasıdır.

Ağrı iki tepeden oluşuyor, zirveleri yaklaşık 7 mil (11 km) uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 16945 feet (5.165 metre) yüksekliğe ulaşan Büyük Ağrı Dağı, Türkiye'nin en yüksek doruk noktasıdır. Küçük Ağrı veya Küçük Ağrı Dağı, pürüzsüz, dik, neredeyse mükemmel bir koni şeklinde 3.896 metreye yükselir. Hem Büyük hem Küçük Ağar, patlak veren volkanik aktivitenin ürünüdür. Ne bir krater olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor, ancak kanatlarında iyi biçimlenmiş koniler ve çatlaklar var. Bitişik ovaların yaklaşık 14.000 feet (430 metre) üzerinde yükselen Büyük Ararat'ın karbaçlı konik zirvesi görkemli bir manzara sunmaktadır. Karın çizgisi yaz mevsimine göre değişir ve yaz sonuna kadar deniz seviyesinden 14.000 metreye kadar geriler. Tek gerçek buzul, Büyük Ararat'ın kuzey tarafında, zirvenin yanında bulunur. Ağrı'nın orta bölgesi 5,000 ila 11,500 fit (1,500 ila 3,500 metre) arasında, iyi otlak otu ve ardıç ile kaplıdır; orada yerel Kürt nüfusu koyunlarını otlatıyor. Büyük Ağrı'nın çoğu ağaçsızdır, ancak Küçük Ağrı'nın birkaç huş ağacı vardır. Bol kar örtüsüne rağmen, Ağrı Bölgesi su kıtlığı çekiyor.

agri-625x413.png

Ağrı geleneksel olarak Nuh'un Gemisi'nin Taşkın Sonunda Dinlenmeye Vardığı Dağ ile ilişkilidir. Ararat, İncil'de olduğu gibi, Urardhu'nun İbranice eşdeğeri veya Urartu, Aras ile Yukarı Dicle nehirleri arasında 9. yüzyıldan 7. yüzyılda gelişen bir krallık Assyro-Babylon ismidir. Ararat, kendilerini Deluge'den sonra dünyada görünmesi için insanların ilk ırkı olduğuna inanan Ermenilere kutsaldır. Bir efsaneye göre efsaneye göre Ararat insan ırkının beşiği anlamına gelir. Eskiden Ararat yamacında, Aras düzlüğünün üzerinde, yerel geleneğe göre Noah'ın bir sunak inşa ettiği ve ilk bağın dikildiği yerde bir köy vardı. Köyün üstünde Ermeniler, defalarca denediği söylenen Aziz Yakup'u anmak için bir manastır inşa etti, ancak Ark yolunun aranması için Büyük Ararat zirvesine ulaşamadı 1840'da patlama ve heyelan, köy manastıra yıkıldı. Yakup ve yakınlardaki Aziz Şapel adlı kilise ve yüzlerce köylü öldürüldü.

Yerel gelenek, Ark'ın hala zirveye çıktığını, ancak Tanrı'nın bunu kimsenin görmemesi gerektiğini ilan ettiğini ileri sürdü. Eylül 1829'da, bir Alman olan Johann Jacob von Parrot, ilk başarılı yükseliş kaydetti. O tarihten bu yana Ağrı, birkaç kâşif tarafından ölçeklendirildi, bazıları da Ark'ın kalıntılarını görmüşlercesini iddia ediyor.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
1
OMG
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
GeziveGo
hello@gezivego.com Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format