Adıyamana – Nemrut Dağı


Güneydoğu Anadolu’da Doğu Toros Dağları’nın en yüksek zirvelerinden birini taçlandıran Nemrut Dağı, geç Helenistik Dönem Kral I. Antiochos’un (M.Ö. 69-34) Kommagene’nin yaptırdığı Hierotheseion (tanrıların tapınak türbesi ve evi). Kendine bir anıt.

Nemrut.jpg

Güneydoğu Anadolu'da Doğu Toros Dağları'nın en yüksek zirvelerinden birini taçlandıran Nemrut Dağı, geç Helenistik Dönem Kral I. Antiochos'un (M.Ö. 69-34) Kommagene'nin yaptırdığı Hierotheseion (tanrıların tapınak türbesi ve evi). Kendine bir anıt.
145 m çapında, 50 m yüksekliğindeki taş yonga höyüğü üç tarafı doğu, batı ve kuzey yönlerinde teraslarla çevrelenmiştir. Doğu ve batı teraslarından iki ayrı antika yürüyüş güzergahı yayılıyor. Yazıtlar tarafından tanrı olarak tanımlanan beş dev oturmalı kireçtaşı heykeli, doğu ve batı teraslarının üst seviyesindeki höyükten dışarıya doğru bakmaktadır. Bunların her iki yanında bir çift koruyucu hayvan heykelinin - bir aslanın ve kartalın - çevrili. Heykellerin başları, her istasyonun önünde sunak ile kaide üzerine monte edilmiş kumtaşı istinatının iki sırasını barındıran alt seviyeye inmiştir. Bir sıra, Antiochos'un babası Fars atalarının, onun annesi Makedon atalarının diğerinin kabartma heykellerini taşır. Stelenin sırtlarındaki yazıtlar, soy linklerini kaydeder. Doğu terasının doğu tarafında kare bir sunak platform yer almaktadır. Batı terasında Nemrut'un önemini gösteren ilave bir sıra sıra, antiochos'un bir tanrı ile el sıkıştığını gösteren el sıkışma sahneleri (deksoz) ve kültü alanının yapım tarihini belirten bir aslan burçlu stel bulunmaktadır . Kuzey teras uzun, dar ve dikdörtgen biçimdedir ve bir dizi kumtaşı kaide barındırır. Kuzey terasındaki kaide yakınında bulunan stelde kabartmalar ya da yazıtlar bulunmamaktadır.
Antiochos Hierotheseion I, Helenistik dönemin en iddialı yapılarından biridir. Karmaşık tasarımı ve devasa ölçeği, antik dünyada eşsiz bir proje yaratmak için bir araya geldi. Devasa heykeller ve ortostatları (stelleri) inşa etmek için son derece gelişmiş bir teknoloji kullanıldı; eşitlik bu periyot için başka hiçbir yerde bulunmadı. Panteonunun ve krallarının soyu olduğu senkretizm, iki efsane efsanesi olan Yunanca ve Farsça'ya kadar izlenebilir; bu krallık kültürünün ikili kökeninin kanıtıdır.
Kriter (i): Kommagene'nin I. Antiochos mezarı eşsiz sanatsal bir başarıdır. Nemrut Dağı doğal alanının peyzajı, Helenistik dönemin en muazzam teşkilatlarından biridir (kullanılan taş blokların bazıları dokuz tona kadar çıkar).

Nemrut2.jpg

Nemrut Dağ'ın türbesi veya Hierotheseion'u, Kommagene krallığının medeniyetine özgü tanıklık taşıyor. Antiochos I, babası Mithridates tarafından Darius'un torunu ve annesi Laodice tarafından Alexander'ın soyundan gelen bu anıtta temsil edilmektedir. Bu yarı efsanevi ata, soyağacı terimlerle hem Doğu hem de Batı'nın güçlerinden bağımsız kalmayı amaçlayan bir hanedanın hırsını çevirir.
Kriter (iv): Karakuş ve Eski Kahta'daki mezarlardan çok daha fazla olan Nemrut Dağ'daki tümülüs, çok orijinal bir panteonun liberal senkretizmiyle anlamlı ve tarihi bir dönemi göstermektedir. Zeus'un Oromasdes (İran tanrısı Ahuramazda) ve Herakles with Artagnes (İran tanrısı Verathragna) ile asimilasyonu, heykel ve rölyeflerde Rum, Fars ve Anadolu estetiğinin samimi bir karışımı içinde sanatsal eşdeğerini bulur.

nemrut3.jpg

Nemrut Dağ büyük ölçüde sağlam ve hakikaten inanılır derecede evrensel değeri ifade ediyor. Kommagene'nin önemli kült alanları hala var, yapılar orijinaller ve özgün bağıntıları halen gözlemlenip algılanabiliyor. Mülk sınırları tümülüs ve doğu, batı ve kuzey terasları içerse de, törensel rotaların tam kapsamını içermez. Mülkiyetin bütünlüğüne yönelik en büyük tehlike, mevsimsel ve günlük sıcaklık değişiklikleri, donma ve eritme döngüsü, rüzgar, kar birikimi ve güneşe maruz kalma gibi çevresel koşulların neden olduğu maddi hasardır. Höyük yüksekliği, hava tahribatı, daha önce kontrol edilmemiş araştırma araştırmaları ve ziyaretçilerin tırmanışı nedeniyle tahmini orijinal 60 m'den düşürülmüştür. Ayrıca, Nemrut mülkiyeti bir derece derece deprem bölgesinde bulunmaktadır ve sismik olarak aktif olan Doğu Anadolu Fayı'na çok yakındır. Bu nedenle höyük, heykeller ve steller depremlere karşı savunmasızdır.

nemrut4.jpg

Nemrut Dağ, harika bir ortamda anıtsal heykellerin büyüleyici güzelliği ile Helenistik dönemin eşsiz sanatsal başarılarından biri olarak form, malzeme ve tasarım bakımından özgünlüğünü korur. Orta derecede iyi korunmuş bir devrede hayatta kaldı. Hierotheseion'a giden orijinal tören rotaları bugün bilinir ve hala erişime açılmıştır.
Koruma ve yönetim gereklilikleri


Sitenin kültürel parçaları 

2863 sayılı Milli Koruma Kanunu ve 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu ile korunmaktadır. Dağlı Nemrut Tümülüsü, 1986 yılında 2863 sayılı Kanun kapsamında Birinci Dereceli Arkeolojik Alanı olarak tescillenmiştir. Güncel ayrıntılı haritaların hazırlanmasının ardından, bu site revize edildi ve çevresi Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölgesel Konseyi tarafından 2008'de Bir Etkileşim Geçiş Zonu olarak belirlendi. Son olarak, gayri resmi bir Tampon Bölgesi olarak işlev gören bu bölgenin sınırı, 2011 yılında aynı otoriteyle genişletildi kültür varlığının korunması uğruna. Milli Parklar Kanunu (No 2873) kapsamında Nemrut Tümülüsü ve diğer arkeolojik alanları 13.850 ha'yı kapsayan bir alan 1988 yılında Doğal Park ilan edildi. Buna göre, 1: 25000 ölçekli "Nemrut Dağı Uzun Vadeli Kalkınma Planı" Ulusal Park "2002 yılında onaylandı ve 2009 ve 2011 yıllarında tekrar gözden geçirildi. Ağustos 2006'da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi arasında imzalanan protokolle başlatılan Kommagene Nemrut Koruma Geliştirme Programı (CNCDP) Blokların malzeme özelliklerini belirlemek, taşların bozulma mekanizmalarını incelemek, uyumlu harçları araştırmak ve uygun yapısal müdahaleleri belirlemek için ODTÜ), jeolojik araştırmalar, malzeme araştırmaları ve yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Yapı ayrıntılı olarak belgelenmiştir ve orijinal tasarım hususlarını ve daha önceki müdahaleleri anlamak için kullanılacak bir yeniden yapılandırma çalışması tamamlanmıştır.
İnşaat malzemelerindeki detaylı araştırmalardan ve bölgede yapılan yapısal analizlerden elde edilen verilere dayanarak, taşların konsolidasyonu, yapısal müdahalelerin tanımlanması ve muhtemel riskleri kontrol altına almak için önleyici tedbirler ve sınırlı estetik uygulamalar içeren bir restorasyon projesi hazırlanmıştır. Hierotheseion'un orijinal tasarım hususlarını daha iyi algılamasına izin verecek erozyona uğramış bloklara. Ölçülen çizimler, restitüsyon ve restorasyon projeleri 2011 yılında Bölgesel Konsey tarafından onaylandı. Komagene Nemrut Yönetim Planı'nın tamamlanması ve uygulanması gerekiyor.
2009 yılında mülkün dışında, biri Adıyaman'a, diğeri Malatya'ya giden yolda iki ziyaretçi merkezi için projeler hazırlandı.

Emoji ile Yorumla

OMG OMG
0
OMG
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Gezgin Gezgin
0
Gezgin
Harika Harika
0
Harika
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
GeziveGo
hello@gezivego.com Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gönderini Gezivego'da Paylaş!
Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Tekrar
Giriş Yap

Kaydol

Tekrar
Giriş Yap
Biçim Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Öykü
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Listeyi Aç
Listeyi Aç
Listelenen
Listelenen
İçerik
Özel memeleri yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Embed Kodu
Ses
Soundcloud vs Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format